Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի նոր նպատակները Հարավային Կովկասում. ԻՐՆԱ. Սերգեյ Մելքոնյան
Վերջին երեք տարիները զգալի փոփոխություններ են բերել Հարավային Կովկասի աշխարհաքաղաքականությունում։ Դրանցից ամենակարեւորը Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի զավթումն էր։  Ուժեղացել են արտաքին ակտորների դիրքերը, ինչը տեղի է ունեցել ուժային ճանապարհով Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը լուծելու Ադրբեջանի փորձերի հետ միաժամանակ, գրել է վերլուծաբան, APRI Armenia-ի գիտաշխատող Սերգեյ Մելքոնյանը իրանական ԻՐՆԱ ԶԼՄ-ի համար։
«Չորս տարի անց իսրայելական ներկայությունն ընդլայնվել է Ադրբեջանի կողմից վերահսկվող՝ Իրանին սահմանակից տարածքում։ Իսկ վերջին տարիներին Հնդկաստանը դարձել է զենքի գլխավոր մատակարարը Հայաստանի համար։ Նոր խաղացողների հայտնվելու հետ կապված՝ Ադրբեջանը եւ Թուրքիան նոր նպատակներ են առաջադրում։ Այդ նպատակներն են ազդելու տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքականության վրա»,- նշել է նա։
Ո՞րն է նոր նպատակների անհրաժեշտությունը
Իր կազմավորումից հետո 30 տարվա ընթացքում Ադրբեջանը իր պետական ինքնությունը կառուցել է Հայաստանի հանդեպ ատելության վրա, ընդգծել է Մելքոնյանը։
Վերլուծաբանի կարծիքով՝ այս համատեքստում Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրն ընդամենը փոքր մանրամասն էր։ Թուրքիան, որն Ադրբեջանի գլխավոր մրցակիցն է, շարունակում է Բաքվի ռազմավարական գիծը։
Անկարան կազմակերպեց Հայաստանի շրջափակումը, որը շարունակվում է մինչ օրս՝ հրաժարվելով կարգավորել հարաբերություններն այնքան ժամանակ, մինչեւ որ Երեւանը լուծի իր խնդիրներն Ադրբեջանի հետ Լեռնային Ղարաբաղի հանձնման միջոցով։ Այս կետն է գլխավոր նախապայմանը Անկարայի եւ Երեւանի հարաբերությունների կարգավորման գործում։
Երրորդ ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակվանից՝ 2020թ., անցել է երեք տարի։ Հայաստանը պաշտոնապես հանել է իր զինված ուժերը Լեռնային Ղարաբաղից եւ հարաբերությունների կարգավորման բանակցություններ է վարել Ադրբեջանի հետ։ Բաքուն շարունակում էր նոր պահանջներ ներկայացնել, որոնք Երեւանը կատարել է. Ադրբեջանի տարածքայիին ամբողջականության ճանաչում, ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղը։ Սակայն ավելի ուշ պահանջները դուրս եկան Լեռնային Ղարաբաղի սահմաններից։
Նախ՝ Ադրբեջանին Հայաստանի տարածքից բնակավայրերի հանձնում, որը Բաքուն համարում է իր «անկլավները»։ Երկրորդ՝ «Զանգեզուրի միջանցքի» ապահովում Հայաստանի տարածքով Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի միացման համար։ Երրորդ՝ Ադրբեջանի քաղաքացիների կողմից երաշխիքներ Հայաստանի տարածքի բնակիչների համար։
«Այսպիսի մոտեցումը ցույց է տալիս, որ հայ-ադրբեջանական եւ հայ-թուրքական հարաբերությունները չեն սահմանափակվում միայն Լեռնային Ղարաբաղով։ Խաղաղության պայմանագրի քննարկման գործընթացում Բաքուն պնդում է, որպեսզի փաստաթուղթը ներառի Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչումը 86 600 քառակուսի կիլոմետր տարածքում, որի մեջ մտնում է Լեռնային Ղարաբաղը։ Բայց Բաքուն հրաժարվում է ճանաչել Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը։ Դա Բաքվի ծավալապաշտական մտադրությունների կարեւոր ցուցիչ է։
Շուշիում, իսկ հետո Ստեփանակերտում ադրբեջանական դրոշը բարձրացնելով՝ Ալիեւը կատարեց իր «պատմական առաքելությունը»։ Հակահայկական նարատիվը պահպանելու համար Ալիեւը պետք է նոր գլոբալ նպատակներ առաջադրի»,- ընդգծել է փորձագետը։
Որո՞նք են նոր նպատակները
2020թ. պատերազմից հետո Բաքուն սկսել է օրակարգում ներառել «Զանգեզուրի միջանցք» եւ «Արեւմտյան Ադրբեջան» նարատիվները։ Դրանք կրում են ծավալապաշտական բնույթ եւ ստանում են Թուրքիայի աջակցությունը, նշել է Սերգեյ Մելքոնյանը։
«Զանգեզուրի միջանցք» նախագիծը կարեւոր եւ կարճաժամկետ նախագծերից է։ Այն նախատեսում է ուղիղ կապ Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի միջեւ Հայաստանի տարածքով, ինչը պաշտոնապես ամրագվել է 2021թ. Շուշիի հռչակագրում։ Այդ նախագիծը ոչ թե տնտեսական է, այլ քաղաքական, հայտարարել է Թուրքիայի ղեկավարությունը։
Դա առաջնահերթ է Նաեւ Ադրբեջանի համար։ 2023թ. ամռանը «Զանգեզուրի միջանցքը» անպաման կբացվի՝ ուզի դա Հայաստանը, թե ոչ»։ Ավելի ուշ Ալիեւի օգնական Հիքմեթ Հաջիեւը հայտարարեց, որ «Բաքվի համար այլեւս հետաքրքիր չէ «Զանգեզուրի միջանցքը» Հայաստանի տարածքով»։
Դիսկուրսի այս փոփոխությունը հնարավոր դարձավ Իրանի ակտիվության շնորհիվ, որը ստիպեց Բաքվին համաձայնել իր առաջարկին գոյություն ունեցող երթուղու արդիականացման մասին՝ Իրանի տարածքի միջով։ Այսպիսով, Թեհրանը ժամանակավորապես թուլացրել Հայաստանի վրա ռազմական եւ քաղաքական ճնշումը Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի կողմից։ Բայց այս ամիս Ալիեւը նորից հայտարարեց, որ «պետք է ազատ հասանելիություն լինի  Ադրբեջանից Նախիջեւան, ուստի չպետք է լինեն մաքսատուրքեր, ստուգումներ, սահմանային ընթացակարգեր»։
Այլ խոսքով՝ Ադրբեջանի նախագահը խոսում է միջանցքի մասին՝ չօգտագործելով «միջանցք» բառը։ Ուստի ոչ Բաքուն, ոչ Անկարան չեն հրաժարվել իրենց ծավալապաշտական մտադրություններից, այդ թվում եւ «Զանգեզուրի միջանցքի» հարցում, չէ՞ որ հիմնական նպատակն ավելի գլոբալ է»,- նշել է փորձագետը։
Մելքոնյանն ընդգծել է, որ Բաքուն շարունակում է ակտիվորեն կառուցել «Արեւմտյան Ադրբեջան» նարատիվը։ Դրա համաձայն՝ ժամանակակից Հայաստանը «Արեւմտյան Ադրբեջանն» է։ Հանրային կարծիքում սա արմատավորվում է հետեւյալ կերպ։ Նախ՝ պետական ալիքները լուսաբանում են նորություններն ու եղանակի տեսությունը Հայաստանի տարածքից որպես «Արեւմտյան Ադրբեջան», իսկ պետական հաստատությունների ներկայացուցիչները պաշտոնական հայտարարություններում օգտագործում են միայն ադրբեջանական տեղանուններ։ Երկրորդ՝ պատրաստվում է համապատասխան ենթակառուցվածք «Արեւմտյան Ադրբեջանի հանրույթի» տեսքով։ Այն ուղիղ պետական աջակցություն է ստանում նախագահ Ալիեւից։ Այսպես հանրային գիտակցության մեջ կառուցվում է նոր ծավալապաշտական մտադրություն։
«Պանթյուրքիստների շրջանում արդեն պառակտում է սկսվել։ Օրինակ, Թուրքիայի տարածքում հայտարարվել է «Գեյչա-Զանգեզուրի հանրապետության» ստեղծման մասին։ Դրա «հիմնադիրների» կարծիքով՝ այն ներառել է ժամանակակից Հայաստանի տարածքի մի մասը։ Բաքվում նախաձեռնողների ձերբակալությունից հետո հայտարարություն հնչեց, որի համաձայն՝ «Գեյչա-Զանգեզուրի հանրապետությունը» դադարեցնում է իր գոյությունը, իսկ «վերադարձն Արեւմտյան Ադրբեջան» հնարավոր է նախագահ Ալիեւի ճիշտ ուղու եւ «Արեւմտյան Ադրբեջանի համայնքի» աշխատանքի շարունակման դեպքում»։
Ուստի պառակտումից հետո տեղի է ունենում համախմբում Հայաստանի տարածքի վրա վերահսկողության հաստատման հենց Բաքվի պետական գծի շուրջ։
Այսպիսով, չնայած «Զանգեզուրի միջանցք» նախագիծն իրականացնելու անկարողությանը կարճ ժամկետում՝ գաղափարը կապված է «Արեւմտյան Ադրբեջանի» երկարատեւ ծավալապաշտական հեռանկարի հետ։
Ուստի ցանկացած պայմանավորվածություն Երեւանի եւ Բաքվի միջեւ լինելու է ոչ թե խաղաղություն, այլ հրադադար պատերազմների միջեւ։ Բաքվի եւ Անկարայի ծավալապաշտությունը կարելի է զսպել միայն ուժերի հավասարակշռության հաստատման միջոցով։ Ուստի Հայաստանի կողմից զենքի ձեռքբերումը պաշտպանական նպատակներով առաջացնում է Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի կտրուկ արձագանքը։ Չնայած դրան՝ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման միակ միջոցը Բաքվի եւ Անկարայի ծավալապաշտական պլանները մեղմելն ու չեզոքացնելն է»,- գրել է հայ վերլուծաբանը։

ИРНА: Сергей Мелконян: Новые цели Турции и Азербайджана на Южном Кавказе
Последние три года принесли значительные изменения в геополитику Южного Кавказа. Самым важным из них стало разрушение Нагорного Карабаха Азербайджаном. В то же время усилились позиции внешних акторов, что произошло синхронно с попытками Азербайджана решить проблему Нагорного Карабаха силовым путем, пишет армянский аналитик, научный сотрудник APRI Armenia Сергей Мелконян для иранского СМИ ИРНА.
«Спустя четыре года израильское присутствие расширилось на территории, контролируемой Азербайджаном вблизи границы с Ираном. А в последние годы Индия стала главным поставщиком оружия для Армении. В связи с появлением новых игроков, прямо или косвенно вовлеченных в динамичное развитие событий, Азербайджан и Турция ставят перед собой новые цели. Именно эти цели будут влиять на геополитику региона», - отмечает он.
Какова необходимость в новых целях?
На протяжении 30 лет с момента своего образования Азербайджан строил свою государственную идентичность на антагонизме и ненависти к Армении, подчеркивает Мелконян.
По мнению аналитика, в этом контексте проблема Нагорного Карабаха была лишь маленькой деталью. Турция, являющаяся главным союзником Азербайджана, продолжила стратегическую линию Баку.
Анкара организовала блокаду Армении, которая продолжается до сих пор, отказываясь нормализовать отношения до тех пор, пока Ереван не решит свои проблемы с Азербайджаном путем сдачи Нагорного Карабаха. Именно этот пункт был главной предпосылкой нормализации отношений между Анкарой и Ереваном.
Со времени Третьей Нагорно-Карабахской войны в 2020 году прошло три года. Армения официально вывела свои вооруженные силы из Нагорного Карабаха, не оказала никакой поддержки и вела переговоры о нормализации отношений с Азербайджаном. Баку продолжал выдвигать новые требования, которые Ереван выполнил. признание территориальной целостности Азербайджана, включая Нагорный Карабах. Однако позже требования вышли за рамки Нагорного Карабаха.
Во-первых, передача Азербайджану населенных пунктов с территории Армении, которую Баку считает своими «анклавами». Во-вторых, обеспечение «Зангезурского коридора» через территорию Армении для соединения Турции и Азербайджана. В-третьих, предоставление гарантий для населения территории Армении гражданами Азербайджана.
«Такой подход наглядно демонстрирует, что проблема армяно-азербайджанских и армяно-турецких отношений не ограничивается исключительно Нагорным Карабахом. В процессе обсуждения мирного договора Баку настаивает на том, чтобы документ включал признание Арменией территориальной целостности Азербайджана площадью 86600 км2, в которую входит Нагорный Карабах. Однако сам Баку отказывается признавать территориальную целостность Армении. Это ключевой индикатор экспансионистских намерений Баку.
Подняв флаг Азербайджана в Шуши, а затем в Степанакерте, Алиев выполнил свою «историческую миссию». Чтобы сохранить антиармянский нарратив, служащий основой государства, а также продолжить консолидацию общества вокруг правящей элиты, Алиеву необходимо поставить новые глобальные цели»,- подчеркивает эксперт.
Каковы новые цели?
После войны 2020 года Баку начал включать в повестку дня нарративы «Зангезурский коридор» и «Западный Азербайджан». Все они носят экспансионистский характер и поддерживаются Турцией, отмечает Сергей Мелконян.
«Проект «Зангезурский коридор» является одним из ключевых и краткосрочных проектов. Он предусматривает прямую связь между Турцией и Азербайджаном через территорию Армении, что официально зафиксировано в Шушинской декларации 2021 года между Баку и Анкарой. Этот проект является не экономическим, а политическим, как заявило турецкое руководство.
Это также имеет высокий приоритет для Азербайджана. Летом 2023 года Алиев заявил, что «Зангезурский коридор» обязательно будет открыт, хочет этого Армения или нет». Позже помощник Алиева Хикмет Гаджиев заявил, что «Баку больше не интересен проект создания «Зангезурского коридора» через территорию Армении».
Такая смена дискурса стала возможной благодаря активности Ирана, который вынудил Баку согласиться на его предложение о модернизации существующего маршрута через территорию Исламской Республики. Таким образом, Тегеран временно снизил военное и политическое давление на Армению со стороны Турции и Азербайджана. Однако в этом месяце Алиев вновь заявил, что «должен быть свободный доступ в Нахиджевае из Азербайджана, поэтому не должно быть никаких таможенных сборов, проверок, пограничных процедур».
Иными словами, президент Азербайджана говорит о коридоре, не употребляя слова «коридор». Поэтому, по сути, ни Баку, ни Анкара не отказались от своих экспансионистских намерений, в том числе и по вопросу «Зангезурского коридора», ведь основная цель более глобальная», - отмечает эксперт.
Мелконян подчеркивает, что Баку продолжает активно конструировать нарратив «Западного Азербайджана». Согласно этому нарративу, современная Армения — это «Западный Азербайджан». Построение в общественном сознании происходит следующим образом. Во-первых, государственные каналы освещают новости и прогнозы погоды с территории Армении как «Западный Азербайджан», а представители госучреждений в официальных заявлениях используют только азербайджанские топонимы, гидронимы и другие обозначения. Во-вторых, готовится соответствующая инфраструктура в виде «Сообщества Западного Азербайджана». Он получает прямую государственную поддержку от президента Алиева. Так в общественном сознании конструируется новый экспансионистский запрос.
«Среди пантюркистов уже произошел раскол. Например, на территории Турции было объявлено о создании «Гейча-Зангезурской республики». По мнению его «основателей», оно включало часть территории современной Армении. После задержания инициаторов в Баку прозвучало заявление, согласно которому «Гейча-Зангезурская республика» прекращает свое существование, а «возвращение в Западный Азербайджан» возможно при продолжении правильного курса президента Алиева и работы «Общины Западного Азербайджана».
Поэтому после раскола происходит консолидация именно вокруг государственного курса Баку на установление контроля над территорией Армении.
Таким образом, несмотря на неспособность реализовать проект «Зангезурский коридор» в краткосрочной перспективе, сама идея связана с долгосрочной экспансионистской перспективой «Западного Азербайджана».
Поэтому любые договоренности между Ереваном и Баку будут не миром, а перемирием между войнами. Экспансионизм Баку и Анкары можно сдержать только путем установления баланса сил. Поэтому закупка Арменией оружия в оборонных целях вызывает резкую реакцию Турции и Азербайджана. Несмотря на это, единственный способ установить мир в регионе – смягчить и свести на нет экспансионистские планы Баку и Анкары», - пишет армянский аналитик.