Թուրքական Baykar-ը տեղեկացրել է 2025թ. տիեզերք արբանյակ ուղարկելու պլանների մասին
Անօդաչու թռչող սարքերի խոշոր արտադրողներից մեկն աշխարհում՝ թուրքական Baykar ընկերությունը, մտադրվել է 2025թ. տիեզերք ուղարկել իր առաջին արբանյակը, տեղեկացրել է ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Սելջուք Բայրաքթարը։
«Մեր տիեզերական նախաձեռնության ուղղությամբ կատարվող աշխատանքը շարունակվում է արդեն 1,5 տարի։ Մենք չենք գնում այնտեղ, ուր գնում են մյուսները, մենք տեսնում ենք ապագան եւ արդեն այսօր պատրաստվում այդ ապագայի մրցավազքին։ Մենք աշխատում ենք ցածր ուղեծրային թիմային արբանյակների եւ ուղեծրային տրանսպորտային միջոցների ստեղծման ուղղությամբ։ 2025թ. մենք տիեզերք կուղարկենք մեր առաջին արբանյակը»,- նրա խոսքերը մեջբերել է Akşam թերթը։
Նրա խոսքով՝ ընկերությունը կստեղծի արբանյակ, որն աջակցություն կցուցաբերի նորարարությունների ստեղծմանը՝ գլոբալ նավիգացիոն համակարգերի եւ հատուկ հաղորդակցային հավելվածների համար։
«Մենք նաեւ աշխատում ենք ուղեծրային տրանսպորտային միջոցների ստեղծման ուղղությամբ տիեզերական տեխնոլոգիաների ոլորտում»,- ասել է նա։

Турецкая Baykar сообщила о планах отправить в космос спутник в 2025 году
Один из крупнейших производителей беспилотных летательных аппаратов в мире, турецкая компания Baykar рассчитывает в 2025 году отправить в космос свой первый спутник, сообщил председатель совета директоров компании Сельджук Байрактар.
«Работа над нашей космической инициативой продолжается уже 1,5 года. Мы не идем туда, куда идут все остальные, мы предвидим будущее и готовимся к гонке за этим будущим уже сегодня. Мы работаем над низкоорбитальными командными спутниками и орбитальными транспортными средствами. В 2025 году мы отправим в космос наш первый спутник», - приводит его слова газета Akşam.
По его словам, компания разработает спутник, который будет оказывать поддержку в разработке новшеств для глобальных навигационных систем и специальных коммуникационных приложений.
«Мы также работаем над орбитальными транспортными средствами в области космических технологий», - сказал он.