Թրամփը խոստանում է նոր մանրամասներ ներկայացնել ուկրաինական ռեսուրսների գործարքի վերաբերյալ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ երեքշաբթի երեկոյան Ուկրաինայի հետ հանքային գործարքի վերաբերյալ թարմացված մանրամասներ կներկայացնի։
Պատասխանելով Ուկրաինայի օգտակար հանածոների գործարքի մասին հարցին՝ Թրամփը պատասխանել է. «Ես ձեզ կտեղեկացնեմ վաղը երեկոյան», հաղորդում է BBC-ն։
Զելենսկին անցյալ շաբաթ եկավ Սպիտակ տուն՝ ուկրաինական ռեսուրսների վերաբերյալ համաձայնագիր ստորագրելու։ Այս փաստաթուղթը՝ ուկրաինական և ամերիկյան թիմերի մի քանի շաբաթների բանակցությունների արդյունքը, շրջանակային համաձայնագիր էր, որին պետք է ավելի մանրամասն համաձայնագիր հաջորդեր։
Սակայն ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի նախագահների սկանդալային հանդիպումից հետո պայմանագրի ստորագրումը հետաձգվեց, և այժմ պարզ չէ, թե արդյոք այն ընդհանրապես կստորագրվի։

Трамп пообещал представить новые подробности сделки по украинским ресурсам
Президент США Дональд Трамп заявил, что во вторник вечером представит обновленную информацию о сделке по минеральным ресурсам с Украиной.
Как передает BBC, отвечая на вопрос о сделке по добыче полезных ископаемых в Украине, Трамп сказал: «Я дам вам знать завтра вечером».
Зеленский приехал на прошлой неделе в Белый дом для того, чтобы подписать соглашение об украинских ресурсах. Этот документ, плод нескольких недель переговоров украинской и американской команд, был рамочным договором, который должен был быть развит следующим, более детальным соглашением.
Однако после скандальной встречи президентов США и Украины подписание договора было отложено, и теперь непонятно, будет ли он подписан вообще.