Թրամփի և Պուտին հանդիպումը հաջորդ շաբաթ հազիվ թե տեղի ունենա
Ըստ CNN-ի երկու աղբյուրների՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը տեղեկացրել է եվրոպացի առաջնորդներին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ առաջիկայում հանդիպելու մտադրության մասին՝ հնարավոր է՝ արդեն հաջորդ շաբաթ, այնուհետև Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու մասնակցությամբ կազմակերպել եռակողմ հանդիպում։
BBC-ն հաղորդում է, որ ԵՄ կառավարության աղբյուրը հաստատել է զրույցի բովանդակությունը։
Սպիտակ տան աշխատակիցներից մեկը նշել է, որ չնայած Թրամփը հայտնել է Պուտինի հետ արդեն հաջորդ շաբաթ հանդիպելու մտադրության մասին, նման ժամանակացույցով հանդիպում անցկացնելը, ըստ ամենայնի, դժվար կլինի՝ հաշվի առնելով նախատեսված բանակցությունները և լոգիստիկ դժվարությունները, հայտնել է CNN-ը։
«Ռուսները ցանկություն են հայտնել հանդիպել նախագահ Թրամփի հետ, և նախագահը բաց է հանդիպելու և՛ նախագահ Պուտինի, և՛ նախագահ Զելենսկու հետ։ Նախագահ Թրամփը ցանկանում է, որ այս դաժան պատերազմն ավարտվի»,- հայտարարել է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լևիթը։
Չորեքշաբթի Սպիտակ տան ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ «երկրորդական պատժամիջոցների ներդրումը առաջվա պես սպասվում է ուրբաթ օրը»։

СМИ: Встреча Трампа и Путина вряд ли состоится на следующей неделе
По словам двух источников CNN, президент США Дональд Трамп сообщил европейским лидерам о своем намерении вскоре встретиться с российским президентом Владимиром Путиным — возможно, уже на следующей неделе, а затем провести трехстороннюю встречу с президентом Украины Владимиром Зеленским.
Источник в правительстве ЕС подтвердил содержание разговора, сообщает BBC.
Один из сотрудников Белого дома отметил, что, хотя Трамп и заявил о намерении встретиться с Путиным уже на следующей неделе, провести встречу в такие сроки, вероятно, будет сложно, учитывая предстоящие переговоры и логистические трудности, сообщает CNN.
«Россияне выразили желание встретиться с президентом Трампом, и президент открыт для встреч как с президентом Путиным, так и с президентом Зеленским. Президент Трамп хочет, чтобы эта жестокая война закончилась», — заявила пресс-секретарь Белого дома Кэролайн Левитт.
Ранее в среду представитель Белого дома заявил, что «введение вторичных санкций по-прежнему ожидается в пятницу».