The Telegraph. ԵՄ-ն պատերազմ է սկսել, որը դժվար թե կարողանա հաղթել
Մինչ Եվրոպան կլանված էր ընտրություններով Ֆրանսիայում և Բրիտանիայում, և Բրյուսելի պաշտոնյաները կողքից վիճում էին, թե ով է ստանալու ԵՄ-ի գլխավոր պաշտոնները, շատ ավելի կարևոր բան էր կատարվում: Չինաստանի հետ լայնամասշտաբ առեւտրային պատերազմ է սկսվել, գրում է The Telegraph-ը։
Այն բանից հետո, երբ ԵՄ-ն հայտարարեց չինական էլեկտրական մեքենաների համար պատժիչ մաքսատուրքեր սահմանելու իր մտադրության մասին՝ հուսահատ փորձելով փրկել իր ավտոարդյունաբերությունը, Չինաստանը կանխատեսելիորեն պատասխան հարված հասցրեց՝ հիմք դնելով խոզի մսի մաքսատուրքերի համար:
«Մենք գտնվում ենք այն սկզբում, ինչը, ամենայն հավանականությամբ, կհանգեցնի երկու դաշինքների միջև դաժան առճակատման: Եվ խնդիրը պարզ է՝ Եվրոպան, ամենայն հավանականությամբ, կպարտվի: Այն չափազանց պառակտված է, չունի հստակ ռազմավարություն, իսկ թուլացած տնտեսությունն այլեւս պայքարելու ուժ չունի։ Արևմուտքը պետք է դիմադրի Չինաստանին, բայց Եվրոպան, ներառյալ Մեծ Բրիտանիան, կարող է այլևս բավականաչափ ուժեղ չլինել դա ինքնուրույն անելու համար:
Հոդվածի հեղինակ Մեթյու Լինի կարծիքով, ԵՄ-ն ԵՄ ներկրվող չինական էլեկտրական մեքենաների վրա մինչև 38% պատժիչ մաքսատուրքեր սահմանելու ԵՄ որոշումը հասկանալի էր: Դաշինքի ավտոմոբիլային արդյունաբերությունը դեռևս կազմում է երկրի տնտեսության զբաղվածության 6%-ը, տրանսպորտային միջոցների արտահանումը կազմում է 158 միլիարդ եվրո:
«Մենք կարող ենք վիճել, թե արդյոք չինական մեքենաները սուբսիդավորվում են կառավարության կողմից, թե գերարդյունավետ արտադրողների նոր սերունդը պարզապես յուրացրել է տեխնոլոգիան ավելի լավ, քան որևէ մեկը (կարծում եմ, պատասխանն ինչ-որ տեղ միջև է), բայց մի բան պարզ է. Կառավարության գործողությունների բացակայությունը, էժան մեքենաները գնալով ավելի պահանջարկ են դառնում: Չինական լավ պատրաստված մարտկոցներով աշխատող մեքենաները կարծես պատրաստ էին ոչնչացնել եվրոպական արտադրողներին: Այստեղից էլ՝ պարտականությունները. Խնդիրը, սակայն, ի սկզբանե ակնհայտ էր. Չինաստանը միշտ պատրաստվում էր հակահարված տալ։
Հեղինակը նշում է, որ այս շաբաթ Չինաստանը հակադեմփինգային հետաքննություն է սկսել ԵՄ-ից խոզի մսի ներկրման վերաբերյալ, ինչը նախաբան էր ամբողջական մաքսատուրքերի ներդրման համար։
«Հավանական է, որ մինչև այս տարվա վերջ մենք կտեսնենք, որ յուրաքանչյուր ֆունտ մսի մուտքը Չինաստան ենթակա կլինի հարկման: Միևնույն ժամանակ, Պեկինը ակնարկել է, որ կարող է բարձրացնել բենզինային մեքենաների մաքսատուրքերը «մեծ շարժիչներով»՝ մարտավարություն, որն ուղղված է եվրոպական արտադրողներին պատժելուն: Այն չի սահմանափակվի նաև դրանով. Չինաստանի առևտրի նախարարությունը ուրբաթ նախազգուշացրեց, որ ԵՄ-ն կարող է առևտրային պատերազմ սկսել: Մենք չպետք է զարմանանք, եթե շուտով մաքսատուրքեր սահմանվեն Airbus ինքնաթիռների վրա, հատկապես, որ Չինաստանն այժմ սկսել է սեփական մարդատար ինքնաթիռներ արտադրել՝ դեղագործական, հաստոցների և քիմիական նյութերի համար։ Մեթյու Լինի խոսքով, հաջորդ տարվա ընթացքում երկու կողմերի համար էլ պետք է սպասել մաքսատուրքերի և հակամաքսերի բարձրացում:
«Բայց չնայած այս բոլոր պնդումներին, դաժան իրականությունն այն է, որ ԵՄ-ն, հատկապես Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենի անհույս ղեկավարության ներքո, պարտության ճանապարհին է»,- ընդգծում է հոդվածի հեղինակը։
Նրա կարծիքով, Չինաստանի համար գրեթե անհեթեթորեն հեշտ կլիներ տարբեր եվրոպական երկրներին միմյանց դեմ հանել՝ առաջացնելով պառակտում և թուլացնելով մայրցամաքի վճռականությունը: Այս խնդիրը բարդանում է նրանով, որ Եվրոպան չունի հստակ ռազմավարություն։
Միևնույն ժամանակ, ըստ Լինի, Միացյալ Նահանգները Չինաստանի հետ առևտրային պատերազմ է մղում 2018 թվականից, բայց մի տարբերությամբ. ամերիկացիներն ունեն հստակ ռազմավարություն սեփական արդյունաբերությունը զարգացնելու և արտադրական կարողությունները մեծացնելու համար՝ թույլ տալով նրանց ներմուծումը փոխարինել հայրենական արտադրության ապրանքներ.
«Մյուս կողմից, Եվրոպայում մենք պատիժ ենք տեսնում չինացի արտադրողների համար, բայց չկա հստակ պատկերացում, թե ինչպես կարելի է մրցակցել հիմնական ոլորտներում: Մյուս կողմից, եթե նույնիսկ իրագործելի թվացող ծրագիր լիներ, արդյոք Եվրամիությունը ուժ կունենա՞ր այն իրականացնելու, լրիվ այլ հարց է։ Անկեղծ ասած, տասնամյակների չափից ավելի կանոնակարգումից և սոցիալական մեծ ծախսերից հետո, զուգորդված ուկրաինական պատերազմի հետևանքով էներգետիկ ցնցումներից հետո, Եվրոպան տնտեսապես շատ թույլ է թվում, որ իսկապես տուժի:
Հոդվածի հեղինակի կարծիքով՝ առեւտրային պատերազմում պետք է զոհաբերություններ անել՝ երկարաժամկետ օգուտների հասնելու համար։ Բայց Եվրոպայի խոշոր տնտեսություններից և ոչ մեկը, կարծես, ի վիճակի չէ որևէ բան զոհաբերել:
«Փոխարենը նրանք խրված են աճող հարկերի, պարտքերի և լճացման մեջ: Թերևս ճիշտ որոշումը կլինի Չինաստանի աճող տնտեսության դեմ հաստատուն դիրքորոշում ընդունելը: Այս երկրի տնտեսությունը որոշակի դժվարություններ է ապրում, սակայն շարունակում է զարգանալ արժանապատիվ տեմպերով։ Եվ քանի որ Չինաստանի ավտոմոբիլային ոլորտը սկսում է ինքնուրույն ձևավորվել, մենք տեսնում ենք, որ Չինաստանը սկսում է շարժվել դեպի սպառողական արդյունաբերություն, որը եվրոպական և ամերիկյան հսկաները կարծում էին, որ հավերժ կմնան իրենց ձեռքերում՝ ներկայացնելով իրական տնտեսական վտանգ:

The Telegraph: Евросоюз начал войну, в которой он вряд ли сможет победить
В то время как Европа была поглощена выборами во Франции и Великобритании, а официальные лица в Брюсселе в кулуарах спорили о том, кто получит высшие посты в ЕС, происходило нечто гораздо более важное. Началась полномасштабная торговая война с Китаем, пишет The Telegraph.
После того, как ЕС объявил о своем намерении ввести штрафные пошлины на китайские электромобили в отчаянной попытке спасти свою автомобильную промышленность, Китай предсказуемо нанес ответный удар, заложив основу для введения пошлин на свинину.
«Мы находимся в начале того, что, скорее всего, приведет к ожесточенной конфронтации между двумя блоками. И проблема ясна: Европа, скорее всего, проиграет. Она слишком разделена, у нее нет четкой стратегии, а ее ослабленная экономика больше не имеет сил для борьбы. Западу необходимо противостоять Китаю, но Европа, включая Великобританию, возможно, уже недостаточно сильна, чтобы сделать это самостоятельно», - отмечает британское издание.
По мнению автора статьи Мэтью Линна, решение ЕС ввести штрафные пошлины в размере до 38% на китайские электромобили, импортируемые в ЕС, было вполне объяснимым. На долю автомобильной промышленности  блока по-прежнему приходится 6% занятости в экономике страны, а объем экспорта автомобилей составляет 158 млрд евро.
«Мы можем спорить о том, субсидируются ли китайские автомобили государством, или же новое поколение сверхэффективных производителей просто освоило технологию лучше, чем кто-либо другой (я предполагаю, что ответ лежит где-то посередине между этими двумя вариантами), но ясно одно: в отсутствие действий правительства дешевые автомобили становятся все более востребованными. Хорошо сделанные китайские автомобили на батарейках, казалось, были готовы уничтожить европейских производителей. Отсюда и пошлины. Проблема, однако, была очевидна с самого начала: Китай всегда собирался принять ответные меры», - подчеркивается в статье.
Автор статьи отмечает, что на этой неделе Китай начал антидемпинговое расследование в отношении импорта свинины из ЕС, что стало прелюдией к введению полных пошлин.
«Вполне вероятно, что к концу этого года мы увидим, что каждый фунт мяса, поступающий в Китай, будет облагаться налогом. В то же время Пекин намекнул, что может повысить пошлины на бензиновые автомобили с «большими двигателями», что является тактикой, направленной на наказание европейских производителей. На этом дело также не остановится: в пятницу Министерство торговли Китая предупредило, что ЕС рискует спровоцировать торговую войну. Мы не должны удивляться, если вскоре будут введены пошлины на самолеты Airbus,  особенно с учетом того, что Китай сейчас начал производить собственные пассажирские самолеты,  на фармацевтические препараты, станки и химикаты», - пишет издание. По словам Мэтью Линна, в течение следующего года следует ожидать повышения пошлин и контрпошлин с обеих сторон.
«Но, несмотря на все эти заявления, суровая реальность такова, что ЕС, особенно под безнадежным руководством Урсулы фон дер Ляйен, находится на пути к поражению», - подчеркивает автор статьи.
По его мнению, Китаю было бы почти до смешного легко стравливать разные европейские страны друг с другом, вносить раскол и ослаблять решимость континента. Эта проблема усугубляется тем, что у Европы нет четкой стратегии.
При этом, по словам Линна, Соединенные Штаты ведут торговую войну с Китаем с 2018 года, но с одним отличием: у американцев есть четкая стратегия развития собственной промышленности и наращивания производственных мощностей, позволяющая замещать импорт товарами отечественного производства.
«В Европе, с другой стороны, мы видим наказание для китайских производителей, но нет четкого понимания того, как конкурировать в ключевых отраслях. С другой стороны, даже если бы существовал план, который казался бы выполнимым, хватило бы у европейского союза сил его реализовать - это совершенно другой вопрос. Откровенно говоря, после десятилетий чрезмерного регулирования и огромных расходов на социальное обеспечение в сочетании с энергетическим шоком, вызванным войной в Украине, Европа, похоже, просто слишком слаба экономически, чтобы по-настоящему пострадать», - пишет британское издание.
По словам автора статьи, в торговой войне приходится идти на жертвы, чтобы добиться долгосрочных выгод. Но ни одна из крупнейших европейских экономик, похоже, не в состоянии чем-либо пожертвовать.
«Вместо этого они застряли в безвыходном положении из-за растущих налогов, долгов и стагнации. Возможно, правильным решением было бы занять твердую позицию в отношении растущей экономики Китая. Экономика этой страны переживает некоторые трудности, но продолжает расти достойными темпами. А по мере того, как автомобильный сектор Китая становится самостоятельным, мы наблюдаем начало продвижения Китая в потребительские отрасли, которые, как думали европейские и американские гиганты, навсегда останутся в их руках, что создает реальную угрозу экономическому доминированию западных держав, и с которой нам предстоит разобраться способ реагирования. Однако прямо сейчас, сегодня, все выглядит так, как будто Европа начала борьбу, которую она проиграет», - пишет Линн.