Տեղեկությունն այն մասին, որ Պուտինը պատրաստվում է «սենսացիոն հայտարարություն» անել, կեղծ է. Պեսկով
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը «ՌԻԱ Նովոստի»-ին ասել է, որ տեղեկատվությունը, թե ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը պատրաստվում է «սենսացիոն հայտարարություն» անել համաշխարհային անվտանգության վերաբերյալ, կեղծ է։
«Ոչ։ Սա ֆեյք է»,- ասել է նա։
Ըստ Պեսկովի, Պուտինի պատրաստվող հայտարարության մասին հաղորդագրությունները սկսել են հայտնվել Telegram-ալիքներում։
Նախօրեին՝ հունվարի 2-ին, 213 հազարանոց լսարան ունեցող «Politjoystik» Telegram ալիքը, որը վարում է Էկոնոմիկայի բարձրագույն դպրոցի պրոֆեսոր Մարատ Բաշիրովը, գրել էր, որ առաջիկա երկու օրվա ընթացքում Պուտինը կարող է «սենսացիոն հայտարարություն անել գլոբալ անվտանգության խնդիրների վերաբերյալ և, մասնավորապես՝ ուկրաինական հարցով»։ Գրառման մեջ նշվում է, որ հայտարարությունը  «վերջնագիր չի լինի, բայց կոշտ կլինի իր պարամետրերով», հայտնում է РБК-ն։

Песков: Информация о том, что Путин готовится выступить с «сенсационным заявлением», является фейком
Информация о том, что президент России Владимир Путин готовится выступить с «сенсационным заявлением» по мировой безопасности, является фейком, сообщил РИА Новости  пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
«Нет. Это фейк», — сказал он.
По словам Пескова, сообщения о готовящемся заявлении Путина стали появляться в Telegram -каналах.
Накануне, 2 января, Telegram-канал «Политджойстик» с аудиторией в 213 тыс. человек, который ведет профессор ВШЭ Марат Баширов, написал, что в ближайшие два дня Путин может сделать «сенсационное заявление по вопросам мировой безопасности и, в частности, по украинскому кейсу». В посте отмечалось, что заявление будет «не ультиматумом, но жестким по своим параметрам», передает РБК.