Ճգնաժամից աշխարհի դուրս գալն Արևմուտքից չէ, որ կախված է. Կոսաչև
Սուր ճգնաժամից աշխարհի դուրս գալն ամենից շատ կախված է ոչ թե ԱՄՆ նախագահից և ընդհանրապես Արևմուտքից, այլ Ռուսաստանից։ Այս մասին ՌԻԱ Նովոստիին ասել է ՌԴ Դաշնային խորհրդի փոխխոսնակ Կոնստանտին Կոսաչևը։
«Ամենամեծ ուշադրությունը սևեռված էր ԱՄՆ-ում նախագահի փոփոխության վրա, սակայն խորապես համոզված եմ, որ այն, թե ինչպես աշխարհը դուրս կգա սուր ճգնաժամից, ամենից շատ կախված է ոչ թե ԱՄՆ նախագահից կամ Արևմուտքից, այլ Ռուսաստանից», - նշել է նա:
Նրա խոսքով՝ պատերազմի դաշտում ստեղծված իրողություններն անտեսել չի կարող ոչ մի խաղաղության համաձայնագիր։ «Եվ այդ իրողությունները ստեղծում են հենց մեր զինվորները, սպաները, կամավորներն ու բոլոր նրանք, ովքեր ներգրավված են մարտական շփման գծում ձեռքբերումներին, որոնք անցնող տարում քիչ չեն եղել», - ընդգծել է սենատորը։
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ավելի վաղ հանդես էր եկել Ուկրաինայում հակամարտության խաղաղ կարգավորման նախաձեռնություններով. Մոսկվան անհապաղ կդադարեցնի կրակը և բանակցությունների պատրաստակամության մասին կհայտարարի Ռուսաստանի նոր տարածաշրջաններից ուկրաինական զորքերի դուրսբերումից հետո: Բացի այդ, Պուտինը հավելել է, որ Կիևը պետք է հայտարարի ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու մտադրությունից հրաժարվելու, ապառազմականացում և ապազգայնացում իրականացնելու, ինչպես նաև չեզոք, արտադաշինքային և առանց միջուկային կարգավիճակ ընդունելու մասին: ՌԴ նախագահը հիշատակել է նաև իր երկրի դեմ սահմանված պատժամիջոցների չեղարկման մասին։

Выход для всего мира из ситуации кризиса зависит не от Запада - Косачев
Выход всего мира из острейшего кризиса более всего зависит не от президента США и Запада в целом, а от России. Об этом заявил РИА Новости вице-спикер Совета Федерации РФ Константин Косачев.
"Наибольшее внимание было приковано к смене лидера в США, однако глубоко убежден: то, как мир будет выходить из острейшего кризиса, более всего зависит не от президента США и не от Запада в целом, а от России", - отметил он.
По его словам, игнорировать реалии, сложившиеся на поле боя, не сможет ни одно мирное соглашение. И эти реалии создают именно наши солдаты, офицеры, волонтеры и все причастные к достижениям на линии боевого соприкосновения, которых в уходящем году было немало", - подчеркнул сенатор.
Президент России Владимир Путин ранее выступил с инициативами по мирному урегулированию конфликта на Украине: Москва незамедлительно прекратит огонь и заявит о готовности к переговорам после вывода украинских войск с территории новых регионов России. Кроме того, добавил он, Киев должен заявить об отказе от намерений вступить в НАТО и провести демилитаризацию и денацификацию, а также принять нейтральный, внеблоковый и безъядерный статус. Российский лидер упомянул и отмену санкций против РФ.