Թայվանի վերաբերյալ ԱՄՆ-ի դիրքորոշումը ստիպում է Չինաստանին պատրաստվել պատերազմի
Չինաստանի Ժողովրդական ազատագրական բանակը (PLA) անընդհատ պատրաստվում է պատերազմի ՝ Միացյալ Նահանգների սադրիչ գործողությունների ֆոնին, որոնք ավելի ու ավելի են փորձում Թայվանն օգտագործել ՉԺՀ-ին զսպելու համար: Այս մասին ուրբաթ հայտարարել է Չինաստանի պաշտպանության նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Տան Քեֆեյը ։
«ԱՄՆ - ն ավելի ու ավելի է անտեսում «մեկ Չինաստանի» սկզբունքը, ավելի ու ավելի են փորձում Թայվանն օգտագործել ՉԺՀ-ին զսպելու համար», - ասված է տարածված հայտարարության մեջ: - Այս ֆոնին PLA-ն անընդհատ պատրաստվում է մարտական գործողությունների, մեր բանակը վճռականորեն կասեցնելու է կղզու այսպես կոչված անկախությունն ապահովելու ցանկացած փորձ, ինչպես նաև անջատողականների գործողությունները, արտաքին ուժերի միջամտությունը Չինաստանի ներքին գործերին":
Ինչպես ընդգծել է պաշտոնական ներկայացուցիչը, Միացյալ Նահանգները փորձում են ՉԺՀ-ի ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության դեմ ։ «Վաշինգտոնը կտրուկ սրում է իրավիճակը ՝ խաթարելով խաղաղությունն ու կայունությունը Թայվանի նեղուցում», - ամփոփել է Տան Քեֆեյը:
Թայվանը ղեկավարվում է սեփական վարչակազմի կողմից 1949 թվականից ի վեր, երբ Չիանգ Կայշիի (1887-1975) գլխավորությամբ Kuomintang-ի ուժերի մնացորդները փախան կղզի ՝ պարտություն կրելով Չինաստանի քաղաքացիական պատերազմում: Այդ ժամանակից ի վեր Տայպեյը պահպանում է դրոշը և Չինաստանի նախկին հանրապետության որոշ այլ ատրիբուտներ, որոնք գոյություն ունեին մայրցամաքում մինչև կոմունիստների իշխանության գալը: Պեկինի պաշտոնական դիրքորոշման համաձայն, որին աջակցում են երկրների մեծ մասը, այդ թվում ՝ Ռուսաստանը, դա ՉԺՀ-ի նահանգներից մեկն է

В Минобороны Китая заявили, что позиция США по Тайваню вынуждает КНР готовиться к войне
Народно-освободительная армия Китая (НОАК) постоянно готовится к войне на фоне провокационных действий Соединенных Штатов, которые все активнее пытаются использовать Тайвань для сдерживания КНР. Об этом заявил в пятницу официальный представитель китайского министерства обороны Тань Кэфэй.
"США все больше пренебрегают принципом "одного Китая", все активнее пытаются использовать Тайвань для сдерживания КНР, - говорится в распространенном заявлении. - [На этом фоне] НОАК постоянно готовится к боевым действиям, наша армия решительно пресечет любые попытки обеспечить так называемую независимость острова, как и действия сепаратистов, вмешательство внешних сил во внутренние дела Китая".
Как подчеркнул официальный представитель, Соединенные Штаты покушаются на суверенитет и территориальную целостность КНР. "Вашингтон резко усугубляет ситуацию, нарушая мир и стабильность в Тайваньском проливе", - подытожил Тань Кэфэй.
Тайвань управляется собственной администрацией с 1949 года, когда на остров бежали остатки сил Гоминьдана во главе с Чан Кайши (1887-1975), потерпев поражение в гражданской войне в Китае. С тех пор Тайбэй сохраняет флаг и некоторые другие атрибуты прежней Китайской Республики, существовавшей на материке до прихода к власти коммунистов. Согласно официальной позиции Пекина, поддерживаемой большинством стран, включая Россию, это одна из провинций КНР