Թալիշ առաջնորդը ՄԱԿ-ին նախազգուշացնում է Ադրբեջանում իր ժողովրդի անհետացման վտանգի մասին
Թալիշ-Մուղանյան Հանրապետության նախագահ Բորիս Թալիշինսկին դիմել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշին՝ Ադրբեջանում թալիշ ժողովրդի իրավունքների խախտման եւ թալիշների անհետացման սպառնալիքի կապակցությամբ, հաղորդում է Tolish Media-ն:
Իր նամակում երկրի ղեկավարը նշել է, որ հակառակ ՄԱԿ-ի կանոնադրության պահանջներին, ներկայումս թալիշ ժողովուրդը լիովին զրկված է իր ինքնորոշման իրավունքից եւ, փաստորեն, բախվում է ամբողջական ձուլման հեռանկարին:
Նա հայտնել է, որ թալիշները զրկված են հասարակության սոցիալ-քաղաքական, սոցիալ-տնտեսական, մշակութային և կենսագործունեության այլ բնագավառներ շենացնելու և կառավարելու իրավունքից։
"1993թ. թալիշները որոշեցին փոխել այդ իրավիճակը և Թալիշ-Մուղանի Ինքնավար Հանրապետություն հռչակեցին Ադրբեջանի Հանրապետության կազմում։ Սակայն Ադրբեջանի կենտրոնական իշխանությունները ընդդիմացան թալիշ ժողովրդի ազատ կամարտահայտությանը և ռեպրեսիվ մեթոդներով ճնշեցին երիտասարդ Ինքնավար Հանրապետությանը. նրա ղեկավարներն ու շատ գործիչներ ձերբակալվեցին և երկար տարիներ անցկացրեցին բանտերում (նրանցից ոմանք այդպես էլ մահացան անազատության մեջ), մյուսները կարողացան արտագաղթել և տասնամյակներ ապրել հայրենիքից հեռու: Սակայն Ալիևների դիկտատորական դինաստիայի կողմից ղեկավարվող ադրբեջանական իշխանությունները հետապնդում են թալիշ ակտիվիստներին նաև արտերկրում. 2018-ին Ռուսաստանից արտահանձնվել է, իսկ 2020-ին Բաքվի բանտում սպանվել Է խորհրդարանի խոսնակ, գիտնական և լրագրող Ֆահրադդին Աբոսզոդան ։
Ադրբեջանի իշխանությունները շարունակում են բարոյական եւ ֆիզիկական տեռոր կիրառել Թալիշ ակտիվիստների եւ ողջ թալիշցիների դեմ, այդ թվում նաեւ ձեր լռության պատճառով, տիկնայք եւ պարոնայք:
Մենք կոչ ենք անում ձեզ դադարեցնել աչք փակել թալիշ ժողովրդի նկատմամբ շարունակվող անօրինականության եւ այլատյացության վրա եւ աջակցել մեզ ազատության եւ արդարության համար մեր պայքարում",- ասված է ՄԱԿ-ին ուղղված նամակում:

Талышский лидер предупреждает ООН об угрозе исчезновения своего народа в Азербайджане
Президент Талышско-Муганской Республики Борис Талышинский обратился к Генсеку ООН Антониу Гутеррешу по поводу нарушения прав талышского народа в Азербайджане и угрозы его исчезновения, сообщает Tolish Media.
“Генеральному секретарю Организации Объединенных Наций г-ну Антониу Гутеррешу, Генеральной Ассамблее ООН,
Совету Безопасности ООН
Уважаемые дамы и господа!
Талыши – разделенный народ и коренное население юго-западного Каспия, земли которого разделены границей между Исламской Республикой Иран и Азербайджанской Республикой, лишены государственности и каких-либо прав на управление территориями и сегодня находятся на грани исчезновения.
С сожалением должен сказать, что несмотря на Устав ООН и принятые организацией резолюции и декларации, касающиеся судьбы коренных и разделенных народов, ООН сегодня представляет собой скорее клуб государств, а не Организацию Объединенных Наций, и действует в первую очередь в интересах государств, а не наций и народов.
Вопреки требованиям Устава ООН, в настоящий момент талышский народ полностью лишен своего права на самоопределение и фактически сталкивается с перспективой полной ассимиляции!
Мы, талыши, лишены права на образование, телевидение на родном языке, права обустраивать и управлять социально-политической, социально-экономической, культурной и прочими сферами жизнедеятельности своего общества.
В 1993 г. талыши решили изменить эту ситуацию и провозгласили Талыш-Муганскую Автономную Республику в составе Азербайджанской Республики. Однако центральные власти Азербайджана воспротивились свободному волеизъявлению талышского народа и репрессивными методами подавили молодую автономную республику: ее руководители и многие деятели были арестованы и провели долгие годы в тюрьмах (некоторые из них так и умерли в заключении), другие сумели эмигрировать и прожили десятилетия вдали от Родины. Однако азербайджанские власти, руководимые диктаторской династией Алиевых, преследуют талышских активистов и за границей: в 2018 г. из России был экстрадирован, а в 2020 г. убит в бакинской тюрьме спикер Парламента ТМАР ученый и журналист Фахраддин Абосзода.
Азербайджанские власти продолжают применять моральный и физический террор против талышских активистов и всего талышского, — в том числе и по причине вашего молчания, дамы и господа!
Мы призываем вас перестать закрывать глаза на продолжающиеся беззаконие и ксенофобию в отношении талышского народа и поддержать нас в нашей борьбе за свободу и справедливость!