ՍՈՒ ինքնաթիռներ արտադրող գործարանի գլխավոր տնօրենը դատապարտել Է Ուկրաինայի պատերազմը եւ հրաժարական տվել
Այսօր "ԱԽՔ Սուխոյ" ԲԸ-ի պաշտոնական կայքում տեղադրվել է գլխավոր տնօրեն Յ.Սլյուսարի հրապարակային հայտարարությունը, որում նա դատապարտել է պատերազմն Ուկրաինայում, հայտարարել Է պատժամիջոցների պայմաններում աշխատելու անհնարինության եւ աշխատանքից ազատման պատճառով ընկերության նահանգի կրճատման մասին:
Հայտարարության տեքստն ամբողջությամբ:
"2020 թվականի նոյեմբերի 10-ից Ես ընկերության գլխավոր տնօրենն եմ, որի արմատները գտնվում են Հայրենական մեծ պատերազմի հեռավոր տարիներին։ Ընկերության հիմնադիր Պավել Սուխոյը Հայտնի ավիակոնստրուկտոր էր, ծնունդով Բելառուսից։ 1940-ական թվականներին, Պավել Օսիպովիչ Սուխոյը, Խարկովի թիվ 135 ավիացիոն գործարանում զբաղեցրել Է գլխավոր կոնստրուկտորի պաշտոնը:
Ես ղեկավարի պաշտոնին էի գալիս ռուսական ավիացիոն ճյուղն ամրապնդելու ցանկությամբ, բայց նույնիսկ չէի պատկերացնում, որ ընկերության կողմից թողարկվող ինքնաթիռները, որոնք ես ղեկավարում եմ, ռմբակոծելու են Խարկովի խաղաղ շրջանները, որտեղ ժամանակին աշխատում էր "Սուխոյ"ՕԿԲ-ի հիմնադիրը:
Ուկրաինայում հատուկ գործողության անցկացումն ինձ համար դարձավ այն գիծը, որը ես չեմ կարող անցնել "ԱԽԿ "Սուխոյ" ԲԸ գլխավոր տնօրենի պաշտոնին։ Ինձ համար պատիվ էր մեծ պատմություն ունեցող նման կոլեկտիվը ղեկավարելը։ Ես չեմ կարող եւ չեմ ցանկանում կանգնել այն ընկերության ղեկին, որն այսօր զենք է ստեղծում խաղաղ քաղաքացիների սպանության համար։ Ես չեմ ուզում մասնակից լինել "չոր" փառապանծ անվան ոչնչացմանը։ Բացի այդ, ես չեմ կիսում այն որոշումները, որոնք այժմ բխում են Ռուսաստանի Դաշնության ղեկավարների աշխատասենյակներից։
Ռուսաստանի շատ ընկերությունների, այդ թվում նաև "Սուխոյ" ԲԸ-ի նկատմամբ Արևմուտքի կողմից կիրառված քննադատական պատժամիջոցների ֆոնին մենք չենք կարող գործունեություն ծավալել նախկին հզորությունների վրա, ինչպես նաև պահպանել գոյություն ունեցող աշխատակիցների քանակը։ Ինձ համար սա առանցքային պահ է. աշխատակիցների եւ կոնստրուկտորների հեռացման վերաբերյալ որոշումներ կայացնելը "չորի" պատմության եզրափակիչն է: Ես չեմ կարող նայել, թե ինչպես են ոչնչացնում ռուսական ավիաընկերության գույնը ՝ մեր հայրենիքի կառավարության անհեռատես որոշումների արդյունքում ։
Խնդրում եմ այդ հայտարարությունը համարել իմ պաշտոնական դիրքորոշումը "ԱԽՔ" ԲԸ - ի կառավարիչ "ՕԱԿ "ԲԲԸ-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնից հեռանալու վերաբերյալ:

Гендиректор завода по производству самолетов СУ осудил войну в Украине и подал в отставку
Сегодня на официальном сайте АО “АХК Сухой” размещено публичное заявление Генерального директора Ю. Слюсаря, в котором он осудил войну в Украине, заявил об сокращении штата компании из-за невозможности работы в условиях санкций и о своем увольнении. Полный текст заявления:
“С 10 ноября 2020 года я являюсь Генеральным директором компании, корни которой уходят в далёкие военные годы Великой Отечественной. Основатель компании, Павел Сухой, был выдающимся авиаконструктором, родом из Белоруссии. В 1940-е годы, Павел Осипович Сухой, занимал должность Главного конструктора на авиационном заводе № 135 в Харькове. Я приходил на должность руководителя с желанием укрепить российскую авиационную отрасль, но даже не представлял себе, что самолёты, выпускаемые компанией, которую я возглавляю, будут бомбить мирные районы Харькова, где когда-то трудился основатель ОКБ "Сухой".
Проведение спецоперации на Украине стало для меня чертой, которую я не могу перейти в должности Генерального директора АО "АХК "Сухой". Для меня было честью возглавлять такой коллектив с большой историей. Я не могу и не желаю стоять у руля компании, которая сегодня создает оружие для убийства мирных граждан. Я не хочу быть причастным к уничтожению славного имени "Сухой". Также, я не разделяю решений, которые сейчас исходят из кабинетов руководителей Российской Федерации.
На фоне критических санкций со стороны Запада в отношении многих компаний России, в том числе и АО "Сухой", мы не сможем вести деятельность на прежних мощностях, а также, содержать существующее количество сотрудников. Для меня это ключевой момент: принятие решений об увольнении сотрудников и конструкторов, это финал истории "Сухого". Я не могу смотреть как уничтожают цвет российского авиапрома, в результате недальновидных решений правительства нашей Родины.
Прошу считать это заявление моей официальной позицией по уходу с поста Генерального директора ПАО “ОАК” - управляющей компании АО “АХК “Сухой”.