Ստամբուլի համալսարանի մոտ անկարգությունների ժամանակ ձերբակալել են 100 ուսանողի, տուժել է 13 ոստիկան
Թուրքական ոստիկանությունը երեքշաբթի ձերբակալել է Ստամբուլի Բողազիչի համալսարանի 97 ուսանողների, որոնք բողոքում էին համալսարանում իսլամական քարոզչի համաժողովի դեմ, հայտնել է քաղաքի նահանգապետ Դավուդ Գյուլը, հայտնել է Reuters-ը։
Ուսանողները բողոքում էին իսլամական քարոզիչ Նուրեդին Յըլդըզի կոնֆերանսի դեմ, որը հայտնի է վաղ ամուսնության վերաբերյալ իր հակասական հայացքներով: Գիտաժողովը կազմակերպել էր համալսարանի ուսանողական ակումբը։
Ընդհանուր առմամբ 97 ուսանող ձերբակալվել է, երբ փորձել են ճեղքել ոստիկանական շղթաները համալսարանում, երեքշաբթի ուշ երեկոյան ասել է Գյուլը:
Նա ավելացրել է, որ 13 ոստիկան վիրավորվել է, նրանք ծեծկռտուքի ժամանակ ընկել են հինգ մետրանոց շինարարական փոսը։

В ходе беспорядков у университета в Стамбуле задержаны около 100 студентов: пострадали 13 полицейских
Турецкая полиция задержала 97 студентов во вторник в Стамбульском университете Богазичи за акцию протеста против конференции исламского проповедника в кампусе, сообщил губернатор города Давуд Гюль, передает Reuters.
Студенты протестовали против конференции Нуреддина Йылдыза, исламского проповедника, известного своими противоречивыми взглядами на ранние браки. Конференция была организована студенческим клубом университета.
В общей сложности 97 студентов были задержаны, когда они пытались прорвать полицейское заграждение на территории кампуса, сообщил Гюль поздно вечером во вторник.
Он добавил,13 полицейских получили ранения, когда во время потасовки упали в пятиметровый строительный котлован.