Սոբյանինը պաշտոնապես ստանձնել է Մոսկվայի քաղաքապետի պաշտոնը. Պուտինը հանդես է եկել ելույթով
Մոսկվայի ընտրյալ քաղաքապետ Սերգեյ Սոբյանինը պաշտոնապես ստանձնել է պաշտոնը հանդիսավոր արարողության ժամանակ, տեղեկացրել է «Ինտերֆաքսը»։
Մոսկվայի քաղաքային ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Օլգա Կիրիլովան Սոբյանինին է հանձնել Մոսկվայի քաղաքապետի վկայականն ու քաղաքի նշանը։ Դրանից հետո քաղաքապետը համարում է պաշտոնն ստանձնած։ Սոբյանինը հավաքել էր մոսկվացիների ձայների 76,39 տոկոսը։
Նա Մոսկվայի քաղաքապետի պաշտոնն զբաղեցնում է 2010թ. հոկտեմբերից։ 2013թ. սեպտեմբերի 8-ին ընտրվել է քաղաքապետ արտահերթ ընտրություններում, 2018թ. սեպտեմբերի 9-ին վերընտրվել է։
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Սոբյանինի երդմնակալության ժամանակ հայտարարել է, որ Սոբյանինի բարձր ցուցանիշն ընտրություններում համոզչորեն ապացուցում է մոսկվացիների լայն աջակցության մասին, տեղեկացրել է ՏԱՍՍ-ը։
«Մոսկվայում հետեւողականորեն ստեղծվում է առաջադեմ եւ հարմարավետ միջավայր, Մոսկվան շոշափելիորեն առաջ է անցնում համաշխարհային շատ մայրաքաղաքներից»,- նշել է նա։
Նրա խոսքով՝ Մոսկվայի իշխանությունները հատուկ ուշադրություն են հատակացնում «հատուկ գործողության» մարտիկների աջակցմանը։

Сергей Собянин официально вступил в должность мэра Москвы: Путин выступил с речью
Избранный мэр Москвы Сергей Собянин официально вступил в должность на торжественной церемонии, передает «Интерфакс».
Председатель Мосгоризбиркома Ольга Кириллова вручила Собянину удостоверение и должностной знак мэра Москвы. После этого мэр считается вступившим в должность.  Собянин набрал 76,39% голосов москвичей.
Он занимает пост мэра Москвы с октября 2010 года. 8 сентября 2013 года он был избран мэром на досрочных выборах, 9 сентября 2018 года – переизбран на новый срок.
Президент России Владимир Путин на инаугурации Собянина заявил, что высокий показатель Собянина на выборах убедительно доказывает широкую поддержку со стороны москвичей, передает ТАСС.
«В Москве настойчиво создается прогрессивная и комфортная среда, она ощутимо опережает многие мировые столицы», – отметил он.