Սիրիայի ԱԳՆ-ն Թուրքիային մեղադրել Է հանրապետության տարածքում էթնիկ զտումների համար
Սիրիայի ԱԳՆ-ն Թուրքիային մեղադրել է Սիրիայի տարածքում էթնիկ զտումների մեջ։ Դամասկոսը կտրականապես դեմ է հանդես եկել Անկարայի ՛՛թշնամական գործողություններին՛՛, որոնք վերջերս իրականացվել են Հասեքե քաղաքի մերձակայքում: Սիրիայի ԱԳՆ-ում նշել են, որ ՛՛բուֆերային գոտի՛՛ ստեղծելու Թուրքիայի ջանքերի արդյունքում նյութական վնաս է հասցվել, ինչպես նաեւ զոհվել եւ վիրավորվել են խաղաղ քաղաքացիներ:
"Թուրքիայի գործողությունները Սիրիայի տարածքում՝ այսպես կոչված ՛՛բուֆերային գոտի՛՛ ստեղծելու ուղղությամբ, ամոթալի ագրեսիա են եւ Էրդողանի կառավարության կողմից իրականացվող էթնիկ եւ աշխարհագրական զտումների քաղաքականության մի մասը՛՛, - Սիրիայի ԱԳՆ-ի հայտարարությունը մեջբերել է ՌԻԱ Նովոստի-ն: Ինչպես նշել են Սիրիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունում՝ Թուրքիայի գործողությունները ՛՛ռազմական հանցագործություններ և հակամարդկային գործողություններ են, որոնք արգելված են ՄԱԿ-ի Կանոնադրությամբ և միջազգային իրավունքով".
Դամասկոսում հանդես են եկել նաեւ նրանց դեմ, ովքեր ՛՛ծածկում՛՛ են թուրքական իշխանություններին եւ արդարացնում Անկարայի գործողությունները: Հանրապետության ԱԳՆ-ում հիշեցրել են Սիրիայի ինքնիշխանությունը հարգելու կարեւորության մասին, ինչպես նաեւ հանդես են եկել ԱՄՆ-ի եւ Արեւմուտքի երկրների հասցեին մեղադրանքներով, որոնք ՛՛ցանկանում են քաղաքական կապիտալ ստանալ սիրիացիների հաշվին՛՛:
՛՛Դամասկոսն իրեն իրավունք է վերապահում օգտագործել բոլոր օրինական միջոցները Թուրքիայի եւ նրա գործակալների ագրեսիան ահաբեկչական խմբավորումներից հետ մղելու համար՛՛, - ասված է ԱԳՆ հայտարարության մեջ:

МИД Сирии обвинил Турцию в этнических чистках на территории республики
МИД Сирии обвинил Турцию в этнических чистках на территории сирийской республики. Дамаск категорически выступил против "враждебных действий" Анкары, совершенных недавно в окрестностях города Хасеке. В сирийском МИД указали, что в результате усилия Турции по созданию "буферной зоны" был нанесен материальный ущерб, а также погибли и были ранены мирные граждане.
"Действия Турции по созданию так называемой "буферной зоны" на территории Сирии являются постыдной агрессией и частью политики этнических и географических чисток, проводимых правительством Эрдогана", - цитирует заявление сирийского МИД РИА Новости. Как отметили во внешнеполитчисеком ведомстве САР, действия Турции являются "военными преступлениями и античеловечными действиями, порицаемыми Уставом ООН и международным правом".
В Дамаске также выступили против тех, кто "прикрывает" турецкие власти и оправдывает действия Анкары. В МИД республики напомнили о важности уважения суверенитета Сирии, а также выступили с обвинениями в адрес США и стран Запада, "желающих получить политический капитал за счет сирийцев".
"Дамаск оставляет за собой право использовать все легитимные средства для отражения агрессии Турции и ее агентов из числа террористических группировок", - говорится в заявлении МИД.