Շվեդիայում թալանել են հայկական եկեղեցին
Հանցագործները ներխուժել են Շվեդիայի Սյոդերտելյե քաղաքի Սուրբ Մարիամ հայկական եկեղեցի եւ թալանել այն, հաղորդում է Telenetttv-ն: Վանդալները գողացել են ինչպես ֆինանսական, այնպես էլ մշակութային արժեք ունեցող իրեր, նշել է շվեդական թերթը:
«Այս պահին պարզ չէ, թե կոնկրետ քանի հանցագործ է ներգրավված դրանում ։ Գողը կամ գողերը պետք է եկեղեցի մտնեն պատուհանով, որը տանում է դեպի եկեղեցուն միացված սենյակ: Այս վայրն օգտագործվում է մկրտությունների, հարսանիքների և այլ միջոցառումների համար», – ասվում է հաղորդագրության մեջ ։
Հայ եկեղեցու ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Շառոյանը Telgenytt-ին պատմել է, որ եկեղեցու համար կոտրելը մեծ հարված էր Սուրբ Ծննդյան նախօրեին ։ «Մենք կանգնած ենք դատարկ խորանի և շատ տխուր ծխականների առջև։ ․․․ Չգիտեմ ՝ դա ապագայում ինչ-որ բանի նշան է, թե ոչ, բայց մենք առաջ ենք գնալու և ամեն ինչ անելու ենք, որպեսզի մեր անդամներն իրենց ապահով զգան», - ասել է թերթը ։
Ըստ Telgenytt-ի տվյալների ՝ Գենետի շրջանում եկեղեցի են ներխուժել դեկտեմբերի 20-ի գիշերը կամ վաղ առավոտյան։ Տեղի ոստիկանությունը հետաքննություն է սկսել ։

В Швеции ограбили Армянскую церковь
Преступники вломились в армянскую церковь св. Марии в городе Седертелье Швеции и ограбили ее, сообщила Telgenytt. Вандалы украли вещи, имеющие как финансовую, так и культурную ценность, отметила шведская газета.
«На данный момент неясно, сколько именно в этом замешано преступников. Вор или воры, должно быть, проникли в церковь через окно, ведущее в комнату, соединенную с церковью. Это место используется для крещений, свадеб и других мероприятий», – говорится в сообщении.
Представитель армянской церкви Александр Шароян рассказал Telgenytt, что для церкви взлом стал большим ударом накануне Рождества. «Мы стоим перед пустым алтарем и множеством грустных прихожан. <․․․> Не знаю, является ли это знаком к чему-то в будущем, но мы будем идти вперед и делать все, чтобы наши члены чувствовали себя в безопасности», – передала газета его слова.
В церковь в районе Генета, по данным Telgenytt, вломились ночью 20 декабря или рано утром. Местная полиция начала расследование.