Սաուդյան Արաբիան և Կատարը հայտնել են բազմաթիվ ԱԹՍ–ներ որսալու մասին. Կատարը վերսկսել է տարհանման թռիչքները
Սաուդյան Արաբիայի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է Շայբա նավթային հանքավայր ուղղվող վեց անօդաչու թռչող սարք որսալու մասին, հաղորդում է «Ալ Ջազիրա»-ն։
Այս տեղեկատվության համաձայն՝ մեկ անօդաչու թռչող սարք է որսացվել և ոչնչացվել մայրաքաղաք Ռիադի ուղղությամբ ուղղված առանձին հարձակման ժամանակ։
Իր հերթին, Կատարի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ ուրբաթ օրը երկրով մեկ անօդաչու թռչող սարքերի հարձակումների ալիք է տեղի ունեցել։ Իրանից Կատարի ուղղությամբ արձակվել է տասը անօդաչու թռչող սարք։ Ինը որսացվել և ոչնչացվել է, սակայն մեկը կարողացել է հասնել գետնին և վայրէջք կատարել հեռավոր տարածքում։
Ըստ Կատարի քաղաքացիական ավիացիայի վարչության՝ օդային երթևեկությունը մասամբ վերականգնվել է նշանակված անվտանգ միջանցքով։ Սրանք շատ սահմանափակ գործողություններ են և իրականացվում են Կատարի զինված ուժերի հետ համակարգված։
Սա արվում է միայն մնացած ուղևորներին տարհանելու և բեռներ հասցնելու համար։ Սրանք ավանդական առևտրային թռիչքներ չեն լինի։
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ-ն և Իսրայելը փետրվարի 28-ից հարձակվում են Իրանի տարածքի վրա՝ պատճառելով ավերածություններ և մարդկային կորուստներ։ Ի պատասխան՝ Իրանը հրթիռային հարվածներ է հասցրել Իսրայելին և տարածաշրջանում գտնվող ԱՄՆ ռազմական բազաներին։ Իսրայելա-ամերիկյան հարձակման ժամանակ զոհվեցին նաև Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլահ Ալի Սեյեդ Խամենեին և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ։
Մարտի 2-ին Իսրայելի դեմ պատերազմի մեջ մտավ նաև «Հեզբոլլահը»։ Իսրայելը հայտարարեց շարժման դեմ հարձակման մեկնարկի մասին։

Саудовская Аравия и Катар сообщили о перехвате многочисленных БПЛА: Катар возобновил эвакуационные рейсы
Министерства обороны Саудовской Арави сообщило, что они перехватили шесть беспилотников, направлявшихся к нефтяному месторождению Шайба, сообщает Al Jazeera.
Согласно данной информации, один беспилотник был перехвачен и уничтожен в ходе другой атаки, направлявшейся в сторону столицы Эр-Рияда.
В свою очередь Минобороны Катара сообщило, что в пятницу по стране прокатилась волна атак беспилотников. Десять беспилотников были выпущены из Ирана в направлении Катара. Девять были перехвачены и уничтожены, но одному удалось достичь земли и приземлиться в отдаленном районе.
По информации Управления гражданской авиации Катара, воздушное сообщение частично возобновляется по выделенному безопасному коридору. Это очень ограниченные операции. Они проводятся в координации с вооруженными силами Катара.
Это делается только для эвакуации застрявших пассажиров и доставки грузов. Это не будут традиционные коммерческие рейсы.
Напомним, что США и Израиль с 28 февраля атакуют территорию Ирана, что привело к разрушениям и гибели людей. В ответ на это Иран наносит ракетные удары по Израилю и военным базам США в регионе. В ходе атаки Израиля и США был убит также Верховный лидер Ирана аятолла Али Сейед Хаменеи и другие высокопоставленные лица страны.
Официальные лица США заявили, что продажа была одобрена в соответствии с чрезвычайными полномочиями, что позволило обойти обычный процесс рассмотрения в Конгрессе. Госсекретарь Марко Рубио определил, что экстренная передача была необходима в интересах национальной безопасности США. В соответствии с разделом 36(b) Закона о контроле за экспортом оружия Конгресс, как правило, рассматривает зарубежные военные продажи до их окончательного оформления. Однако закон позволяет отменить это требование, если речь идет о неотложных проблемах национальной безопасности.