Ռուսաստանը կարող է երկարաձգել Հայաստանից ժամանած ուղևորաբեռնափոխադրողների կացության ժամկետը
Ռուսաստանի ՆԳՆ-ն օրինագիծ է պատրաստել առանց վիզայի երկրներից (այդ թվում՝ Հայաստանից – խմբ.) ժամանած միջազգային վարորդների ժամանակավոր կացության ժամկետը տարեկան մինչև 180 օր երկարաձգելու վերաբերյալ՝ «Գոսուսլուգի» պորտալում հայտը ժամանակին ներկայացնելու պայմանով։ Համապատասխան փաստաթուղթը հրապարակվել է իրավական ակտերի նորմատիվային պորտալում։ Այժմ նրանց համար գործում է ընդհանուր 90 օրվա սահմանաչափը, հայտնում է «Վեդոմոստի»-ն։
Կառավարության որոշման նախագիծը, որը մշակվել է փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի հանձնարարականի կատարման շրջանակներում, ուղղված է այն վարորդների թույլատրելի ժամկետի սպառման խնդրի լուծմանը, որոնց երթուղիներն անցնում են Բելառուսով և երկար ժամանակ են պահանջում սահմանային ու մաքսային հսկողություն անցնելու համար։ Ի տարբերություն աշխատանքային միգրանտների, նրանց համար ՌԴ-ում աշխատանքի թույլտվության փաստաթղթեր չեն ձևակերպվում, ինչը թույլ չի տալիս երկարաձգել կացության ժամկետը։
Երկարաձգված ժամկետը ստանալու համար վարորդը պետք է «Գոսուսլուգի» պորտալի միջոցով ներկայացնի մուտքի մասին հայտ՝ կցելով անձնագրի պատճենը և միջազգային փոխադրումը հաստատող փաստաթղթերը։ Նույնականացումն իրականացվելու է ՆԳՆ բազաներում՝ համադրելով հայտի ներկայացման փաստը և ուղևորության նպատակը՝ «վարորդ»։ Եթե հայտը չներկայացվի, ապա կացության ժամկետը կհաշվարկվի ընդհանուր կարգով՝ մինչև 90 օր։

Россия может увеличить срок пребывания в стране перевозчиков из Армении
В МВД России подготовили законопроект о повышении срока временного пребывания международных водителей из безвизовых стран ( в том числе из Армении – ред.) до 180 дней в году при условии своевременной подачи заявления на портале «Госуслуги». Соответствующий документ опубликован на портале нормативно-правовых актов. Сейчас для них действует общий лимит в 90 суток, передает «Ведомости».
Проект постановления правительства, разработанный во исполнение поручения вице-премьера Алексея Оверчука, направлен на решение проблемы исчерпания разрешенного срока у водителей, чьи маршруты проходят через Белоруссию и требуют много времени на прохождение пограничного и таможенного контроля. Им, в отличие от трудовых мигрантов, не оформляются документы для работы в РФ, что не позволяет продлить пребывание.
Для получения расширенного срока водителю необходимо будет подать через «Госуслуги» заявление о въезде с приложением копий паспорта и документов, подтверждающих международную перевозку. Идентификация будет осуществляться в базах МВД путем сопоставления факта подачи заявления и цели поездки «водитель». Если заявление не подано, срок пребывания будет исчисляться в общем порядке – до 90 суток.