Ռուսաստանը դադարեցնում է ղազախական նավթի տարանցումը Գերմանիա «Дружба» նավթատարով
Ռուսաստանը մայիսի 1-ից դադարեցնում է ղազախական նավթի տարանցումը Գերմանիա «Дружба» մայրուղային նավթատարով։
«Սա պայմանավորված է այսօր առկա տեխնիկական հնարավորություններով», ավելի վաղ լրագրողներին հայտնել էր ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսանդր Նովակը։ Նրա խոսքով՝ ղազախական նավթը, որը «Дружба» նավթատարով տեղափոխվում էր Գերմանիա, մայիսի 1-ից կուղղվի այլ ազատ լոգիստիկ ուղղություններ։
Ղազախստանի էներգետիկայի նախարարի խորհրդական, նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ասել Սերիկպաևան նշել է, որ հանրապետությունը «Дружба» համակարգով փոխադրումների դադարեցման պատճառով մայիսին 260 հազար տոննա նավթ կվերաբաշխի այլընտրանքային երթուղիներով՝ դեպի Ուստ-Լուգա նավահանգիստ (Բալթիկ ծով) և Կասպիական խողովակաշարային կոնսորցիումի (ԿԽԿ) համակարգ։
«Ընդգծում ենք, որ փոխադրման երթուղիների փոփոխությունը չի ազդում նավթի արդյունահանման տարեկան ծրագրի կատարման վրա։ Գործող տրանսպորտային ենթակառուցվածքը Ղազախստանին թույլ է տալիս լիարժեք ապահովել արտահանման կայունությունն ու հումքի անխափան մատակարարումները համաշխարհային շուկաներ», - նշել է նա։
Ղազախստանը 2023 թվականից նավթ էր մատակարարում Գերմանիա «Տրանսնեֆտ» ԲԲԸ մայրուղային նավթատարների համակարգով՝ դեպի «Ադամովա Զաստավա» նավթի հանձնման կետ։ 2026 թվականի առաջին եռամսյակում Ղազախստանը կրկնապատկել է արտահանումն այդ երկիր՝ հասցնելով այն 730 հազար տոննայի։ 2025 թվականին Գերմանիա ղազախական նավթի մատակարարումների ծավալը (Շվեդտ քաղաքի նավթավերամշակման գործարան) կազմել է 2,1 մլն տոննա։ Ընթացիկ տարում նախատեսվում էր «дружба» նավթատարով բեռնել մոտ 3 մլն տոննա նավթ։

Россия прекращает транзит казахстанской нефти в Германию по нефтепроводу «Дружба»
Россия с 1 мая прекращает транзит казахстанской нефти по магистральному нефтепроводу «Дружба» в Германию.
«Это связано с техническими возможностями на сегодняшний день», - сообщил ранее журналистам вице-премьер РФ Александр Новак. По его словам, казахстанская нефть, которая транспортировалась по нефтепроводу «Дружба» в Германию, с 1 мая будет направляться в другие свободные логистические направления.
Советник министра, официальный представитель министерства энергетики Казахстана Асель Серикпаева уточняла, что республика в связи с приостановкой транспортировки по системе «Дружба» в мае перераспределит 260 тыс. тонн нефти на альтернативные маршруты - в направлении порта Усть-Луга (Балтийское море) и в систему Каспийского трубопроводного консорциума (КТК).
«Подчеркиваем, что изменение маршрутов транспортировки не влияет на исполнение годового плана добычи нефти. Действующая транспортная инфраструктура позволяет Казахстану в полном объеме обеспечить стабильность экспорта и бесперебойные поставки сырья на мировые рынки», - отметила она.
Казахстан с 2023 года осуществлял поставки нефти в Германию по системе магистральных нефтепроводов ПАО «Транснефть» в направлении пункта сдачи нефти «Адамова застава«. В I квартале 2026 года Казахстан удвоил экспорт в страну, до 730 тыс. тонн. В 2025 году объем поставок казахстанской нефти в Германию (на НПЗ города Шведта) составил 2,1 млн тонн. В текущем году планировалось отгрузить порядка 3 млн тонн нефти по нефтепроводу «Дружба».