Ռուսաստանն ու Ուկրաինան ռազմագերիներ են փոխանակել. ՌԴ ՊՆ
Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև սեպտեմբերի 14-ի ցերեկը ռազմագերիների փոխանակում է տեղի ունեցել, հայտնում է Коммерсантъ-ը՝ վկայակոչելով ՌԴ պաշտպանության նախարարությանը։
Փոխանակման շրջանակում Ռուսաստան են վերադարձել 103 զինվորականներ, որոնք գերեվարվել էին Կուրսկի մարզի սահմանամերձ շրջաններում Ուկրաինայի Զինված ուժերի ստորաբաժանումներ ներխուժման ժամանակ։
Դրա դիմաց Ռուսաստանը Ուկրաինայի զինված ուժերին է հանձնել 103 ռազմագերիների։ Փոխանակումը կրկին իրականացվել է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների միջնորդությամբ, պարզաբանել են նախարարությունից։
Նախօրեդին՝ սեպտեմբերի 13-ին, Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է Ռուսաստանի հետ ռազմական և քաղաքացիական անձնակազմի փոխանակման մասին։ Նախագահի տվյալներով՝ Ուկրաինա են վերադարձել 49 զինվորական, ոստիկան, սահմանապահներ եւ քաղաքացիական անձինք։
Փոխանակման մասին ռուսական կողմը չի հայտնել։ Ավելի վաղ երկու երկրները գերիներին փոխանակել էին օգոստոսի 24-ին։

Минобороны РФ: Россия и Украина обменялись военнопленными
Между Россией и Украиной днем 14 сентября был произведен обмен военнопленными, сообщает «Коммерсантъ» со ссылкой на Минобороны РФ.
В рамках обмена в Россию вернулись 103 военнослужащих, захваченных в плен при вторжении отрядов вооруженных сил Украины (ВСУ) в приграничные районы Курской области.
Взамен Россия передала 103 военнопленных ВСУ. Обмен снова был проведен при посредничестве ОАЭ, уточнили в министерстве.
Вчера, 13 сентября, президент Украины Владимир Зеленский сообщил об обмене военных и гражданских лиц с Россией. По его словам, в Украину вернулись 49 военных, полицейских, пограничников и мирных жителей.
Российская сторона об обмене не сообщала. До этого две страны обменивались пленными 24 августа. По данным российского Минобороны, обмен прошел по формуле «115 на 115». Уполномоченная по правам человека в РФ Татьяна Москалькова уточняла, что большинство из обменянных срочников попали в плен в Курской области. По состоянию на начало июня в украинском плену находились 1348 россиян, в российском — 6465 украинских военных, сообщил президент России Владимир Путин.