Ռուսաստանի ԱԳՆ-ում չեն սպասում 2024 թվականին Ուկրաինայի հետ զինադադար կնքելուն
Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Սերգեյ Ռյաբկովը հայտարարել է, որ չի ակնկալում 2024 թվականին Ուկրաինայի իշխանությունների հետ զինադադար կնքել:
Ռուս բարձրաստիճան դիվանագետի կարծիքով ՝ Ուկրաինայում ռազմական հակամարտությունն ավելի հավանական է ավարտվի ոչ թե խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմամբ, այլ ռուսական հատուկ գործողության բոլոր նպատակների իրագործմամբ:
«Ես ոչ միայն հրադադար չեմ ակնկալում, ես ակնկալում եմ, որ իմ նպատակները, անշուշտ, կհասնվեն»,— ասել է պարոն Ռյաբկովը «Իզվեստիա» թերթին տված հարցազրույցում:
ՌԴ փոխարտգործնախարարը նաև նախադրյալներ չի տեսնում, որ Միացյալ Նահանգները կարող է փորձել Ուկրաինային" պարտադրել " զինադադար կնքել ռուսական իշխանությունների հետ: "Ոչ, նման բան չի երևում, բայց ես ներկա փուլում չեմ էլ կարող պատկերացնել։ Եթե ամերիկացի գործընկերներն այդ առումով ինչ-որ գաղափարներ ունեն, նրանք, իհարկե, իրավունք ունեն եւ ազատ են դրանք ցանկացած ձեւով շարադրել ։ Մենք կլսենք նրանց։ Բայց նրանք պետք է դիմեն ոչ թե մեզ, այլ Կիևին ։ Մեզ հետ քննարկելու ոչինչ չկա այն պայմաններով, որոնք առաջադրել Է Ուկրաինան",— ընդգծել է նա ։
Ռուս-ուկրաինական բանակցությունները դադարեցվել էին 2022 թվականի մայիսին ։ Նույն թվականի սեպտեմբերին ՌԴ-ն միացրեց Դոնեցկի և Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետությունները, Խերսոնի և Զապորոժիեի շրջանները ։ Կիևը հրաժարվել է բանակցություններ վարել Մոսկվայի հետ, քանի դեռ Ռուսաստանի նախագահը մնում է Վլադիմիր Պուտինը: Ռուսաստանի իշխանությունները բազմիցս հայտարարել են բանակցությունների պատրաստակամության մասին (բայց միայն Ղրիմը, ԴԺՀ-ն, ԼԺՀ-ն, Խերսոնի և Զապորոժիեի շրջանները ՌԴ տարածք ճանաչելու դեպքում), Ուկրաինան հրաժարվում է Դրանից ։

В МИД России не ожидают заключения перемирия с Украиной в 2024 году
Заместитель министра иностранных дел России Сергей Рябков заявил, что не ожидает заключения перемирия с украинскими властями в 2024 году.
По мнению высокопоставленного российского дипломата, военный конфликт на Украине с большей вероятностью завершится не подписанием мирного соглашения, а достижением всех целей российской спецоперации.
«Я не просто не ожидаю перемирия, я ожидаю того, что цели СВО, безусловно, будут достигнуты»,— рассказал господин Рябков в интервью газете «Известия».
Замглавы МИД РФ также не видит предпосылок к тому, что Соединенные Штаты могут попытаться «принудить» Украину к заключению перемирия с российскими властями. «Нет, ничего подобного не то что не просматривается, но я себе на нынешнем этапе и представить не могу. Если у американских коллег есть какие-то идеи на этот счет, они вправе, разумеется, и вольны их изложить в любой форме. Мы их выслушаем. Но они должны обращаться не к нам, а к Киеву. С нами нечего обсуждать на тех условиях, которые выдвинула Украина»,— подчеркнул он.
Российско-украинские переговоры были приостановлены в мае 2022 года. В сентябре того же года РФ присоединила Донецкую и Луганскую народные республики, Херсонскую и Запорожскую области. Киев в связи с этим отказался вести переговоры с Москвой, пока президентом России остается Владимир Путин. Российские власти неоднократно заявляли о готовности к переговорам (но лишь при признании Крыма, ДНР, ЛНР, Херсонской и Запорожской областей территориями РФ), Украина от этого отказывается.