Ռուսական պատվիրակությունը ժամանել է Բաքու
Ռուսաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարարության ղեկավար Ալեքսանդր Կուրենկովը ժամանել է Բաքու՝ մասնակցելու Քաղաքացիական պաշտպանության միջազգային կազմակերպության (ՔՊԿ) գործադիր խորհրդի նիստին, ՏԱՍՍ-ին հայտնել են գերատեսչության մամուլի ծառայությունից։
«Այսօր Ռուսաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարարության ղեկավար Ալեքսանդր Կուրենկովը ժամանել է Ադրբեջան՝ մասնակցելու Միջազգային քաղաքացիական պաշտպանության կազմակերպության գործադիր խորհրդի և գլխավոր ժողովի նիստին։ Օրակարգի հիմնական հարցը այս կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի ընտրությունն է, որը միավորում է ավելի քան 60 երկրների արտակարգ ծառայություններ և մարդասիրական օգնություն է ցուցաբերում ամբողջ աշխարհում», - հայտնել են Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունից։
Նախատեսվում է, որ ռուս նախարարը Բաքվում երկկողմ հանդիպումներ կանցկացնի այլ երկրների գործընկերների հետ։
«Ռուսաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը միջազգային ասպարեզում առաջատար դիրք է զբաղեցնում արտակարգ իրավիճակներից տուժած երկրներին մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու գործում։ Մենք մեր ռազմավարական գործընկերների հետ հարաբերություններում միշտ հետևում ենք բացության և փոխադարձ հարգանքի սկզբունքներին», - նախարարի խոսքերն է մեջբերում մամուլի ծառայությունը։

Российская делегация прилетела в Баку
Глава МЧС РФ Александр Куренков прилетел в Баку для участия в заседании исполнительного совета Международной организации гражданской обороны (МОГО), сообщили ТАСС в пресс-службе ведомства.
«Сегодня в Азербайджан для участия в заседании исполнительного совета и генеральной ассамблеи Международной организации гражданской обороны прибыл глава МЧС России Александр Куренков. Ключевой вопрос повестки - выборы генерального секретаря этой организации, которая объединяет на своей площадке чрезвычайные службы более 60 государств и оказывает гуманитарную помощь по всему миру», - сказали в МЧС.
Планируется, что российский министр проведет в Баку двусторонние встречи с коллегами из других государств.
«МЧС России занимает лидирующие позиции на международной арене в вопросах оказания гуманитарной помощи пострадавшим от чрезвычайных ситуаций странам. Мы всегда следуем принципам открытости и взаимоуважения по отношению к стратегическим партнерам», - цитируют в пресс-службе министра.