Ռուսաստանը հավատարիմ է Զանգեզուրի վերաբերյալ Իրանի հետ նախկին պայմանավորվածություններին․ Շոյգու
ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուն հայտարարել է, որ իր երկիրը հավատարիմ է «Զանգեզուրի միջանցքի» վերաբերյալ Իրանի հետ նախկին պայմանավորվածություններին, գրում է Mehr-ը։
Այս մասին Շոյգուն հայտարարել է Իրանի ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի քարտուղար Ալի Աքբար Ահմադiանի հետ հանդիպմանը։
«Ռուսաստանը հավատարիմ է Զանգեզուրի վերաբերյալ Թեհրանի հետ նախկին պայմանավորվածություններին, և Մոսկվայի քաղաքականությունն այս հարցում բացարձակապես չի փոխվել», - ասել է Շոյգուն։
Իր ելույթում Ռուսաստանի անվտանգության բարձրաստիճան պաշտոնյան ասել է, որ Մոսկվան աջակցում է Իրանի Իսլամական Հանրապետության ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը Պարսից ծոցի երեք կղզիների նկատմամբ:

Шойгу: Россия придерживается предыдущих соглашений с Ираном по Зангезуру
Секретарь Совета безопасности РФ Сергей Шойгу заявил, что его страна привержена предыдущим соглашениям с Ираном по Зангезурскому коридору, сообщает Mehr.
Шойгу сделал это заявление на встрече с секретарем Высшего совета национальной безопасности Ирана Али Акбаром Ахмадяном.
«Россия придерживается предыдущих соглашений с Тегераном по Зангзуру, и политика Москвы в этом отношении нисколько не изменилась», — сказал Шойгу.
В другом месте своего выступления главный российский чиновник по безопасности заявил, что Москва поддерживает суверенитет и территориальную целостность Исламской Республики Иран над тремя островами страны в Персидском заливе.