ՌԴ-ն արձագանքել է Facebook-ում եւ Instagram-ում ռուսների եւ Ռուսաստանի նկատմամբ "ատելության լեզվի" օգտագործման սահմանափակումները վերացնելու Meta ընկերության որոշմանը
ՌԴ Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը հանձնարարել է ՊԴ-ի Անվտանգության հանձնաժողովին դիմում ներկայացնել երկրի Գլխավոր դատախազություն և Քննչական կոմիտե Meta ընկերության նկատմամբ միջոցներ ձեռնարկելու համար:
Բանն այն է, որ նախօրեին հարթակը թույլ է տվել հանել "ատելության լեզվի" սահմանափակումները ռուսների դեմ բռնության կոչերի նկատմամբ: Դաշնության խորհրդի փոխխոսնակ Կոնստանտին Կոսաչովը հայտարարել է, որ դրանից հետո Facebook-ը և Instagram-ը Ռուսաստանում պետք է արգելափակել ։

В России отреагировали на решение компании Meta снять ограничения на использование «языка ненависти» в отношении русских и России в Facebook и Instagram
Председатель Госдумы Вячеслав Володин поручил комитету ГД по безопасности и противодействию коррупции подготовить обращение в Генпрокуратуру и в Следственный комитет с просьбой принять меры по отношению к компании Meta.
Дело в том, что накануне платформа допустила снятие ограничений на «язык ненависти», в частности на призывы к насилию против россиян. Вице-спикер Совета Федерации Константин Косачев заявил, что после этого Facebook и Instagram в России нужно заблокировать.