ՌԴ Չելյաբինսկի մարզին տորնադո է հարվածել
Շաբաթ երեկոյան Չելյաբինսկի մարզի Ագապովսկի մունիցիպալ շրջանում տորնադոներ եւ կարկուտ են տեղացել, ինչի հետեւանքով հեղեղվել են ճանապարհների հատվածները, ինչպես նաեւ առանց էլեկտրամատակարարման է մնացել 8 ավան, սոցցանցի իր էջում հայտնել է շրջանի ղեկավար Արտյոմ Յախիմովիչը, տեղեկացնում է ՌԻԱ Նովոստի-ն:
՛՛Վթարավերականգնողական աշխատանքներ իրականացնելու համար ներգրավվել է ՛՛Ռոսսետի Ուրալ - Չելյաբէներգո՛՛ ՓԲԸ մասնաճյուղի 9 բրիգադ (27 մարդ, 11 միավոր տեխնիկա), 6 ժամվա ընթացքում մագնիսական և Չեռնիգովի բնակավայրերում էլեկտրամատակարարումը պետք է վերականգնվի՛՛,-հայտնել է շրջանի ղեկավարը:
Տարածաշրջանի վերաբերյալ Ռուսաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարարության մամուլի կենտրոնում հավելել են, որ Ագապովի շրջանում ամպրոպ է եղել՝ քամու պոռթկումներով մինչև 23 մ/վ: Արդյունքում վնասվել է էլեկտրահաղորդման գիծը, Սուբուտակ ավանում մասամբ վնասվել են բնակելի շենքերի տանիքները: ՛՛Տուժածներ չկան։ ԱԻՆ-ի օգնությունը չի պահանջվում՛՛,-հստակեցրել են մամուլի կենտրոնից:

На Челябинскую область обрушился торнадо
Торнадо и град обрушились в субботу вечером на Агаповский муниципальный район в Челябинской области, в результате затопило участки дорог, а также без электроснабжения остались 8 поселков, сообщил глава района Артем Яхимович.
"Сейчас нахожусь в Магнитном. Сегодня на окрестности Магнитного и Черниговского поселений обрушился торнадо и град. В результате стихии затопило ряд участков дорог, повалило линии электропередач — без электричества остались поселки Магнитный, Субутак, Алексеевский, Кировский, Южный, Черниговский, Требиат, Утренняя Заря", - написал Яхимович на своей странице в соцсети "ВКонтакте".
В настоящее время энергетики проводят переключения электроэнергии для того, чтобы запитать потребителей от подстанции РЖД Субутак – тяга, уточнил он.
Для проведения аварийно-восстановительных работ привлечено 9 бригад филиала ПАО "Россети Урал - Челябэнерго" (27 человек, 11 единиц техники), в течение 6 часов в Магнитном и Черниговском поселениях электроснабжение должно быть восстановлено, пояснил он.
В пресс-центре ГУМЧС России по региону добавили, что в Агаповском районе прошел грозовой фронт с порывами ветра до 23 м/с. В результате произошло повреждение линии электропередачи, в поселке Субутак частично повреждены кровли жилых домов. "Пострадавших нет. Помощь МЧС не требуется", - уточнили в пресс-центре.