Շարդժայի Շեյխը հրամայել է փոփոխություններ մտցնել էմիրության կրթական ծրագրում՝ նշելով Ռաս-ալ-Խայմա քաղաքի հայկական ծագումնաբանությունը
Ռաս էլ Խայմա քաղաքը հիմնադրվել է հայերի կողմից։
Աշխարհի քարտեզի վրա հայտնվել է հայերի կողմից հիմնադրված ևս մեկ քաղաք։ Ինչպես հաղորդում են Արաբական Միացյալ Էմիրությունների ԶԼՄ-ները ՝ հղում անելով Նորին Մեծություն Շեյխ Սուլթան բին Մուհամմադին, Ռաս ալ-Խայմ քաղաքը հիմնադրվել է հայերի կողմից և կրել Ջուլֆա անվանումը: Արաբական թերակղզի հայերը հասան Պարսկաստանի միջով ՝ փախչելով Մոնղոլական հեծելազորներից։
Այս մասին Նորին Մեծությունը պատմել է Շարժայի ալիքի հեռուստաեթերում ՝ հավելելով, որ Ռաս ալ-Խայմա - Ջուլֆա պատմական անվանումը, որը հայտնի է Էմիրությունների յուրաքանչյուր դպրոցականի, հայկական, այլ ոչ թե արաբական անվանում է:
Նորին Մեծությունը նաև խնդրել Է Էմիրությունների կրթության վարչությանը ուղղումներ կատարել արաբական դասագրքերում ՝ ներառելով հայերի կողմից Ռաս ալ-Խայմա քաղաքի հիմնադրման պատմական փաստը։ Հայտարարությունը հրապարակվել է նաև բին Մուհամեդի անձնական կայքում:

Шейх Шарджи распорядился внести в учебные программы Эмирата поправку с упоминанием армянского происхождения города Рас-аль-Хайма
На карте мира появился ещё один город, основанный армянами.Как передают СМИ Объединённых Арабских Эмиратов со ссылкой на Его Высочество шейха Султана бин Мухаммеда, город Рас аль-Хайм был основан армянами и носил название Джульфа. На арабский полуостров армяне прибыли через Персию, бежав от монгольских конниц.
Об этом рассказал Его Высочество в телеэфире канала Шарджи, добавив, что историческое наименование Рас аль-Хайма - Джульфа, которая известна каждому школьнику Эмиратов, есть армянское, а не арабское наименование. Его Высочество также попросил Департамент образования Эмиратов внести поправки в арабские учебники с внесением исторического факта основания армянами города Рас аль-Хайма. Заявление было опубликовано и на личном сайте бин Мухаммеда.