Ռամզան Կադիրովը զարմիկին նշանակել է Չեչնիայի տրանսպորտի նախարար
Չեչնիայի ղեկավար Ռամզան Կադիրովը հայտարարել է Ադամ Չերխիգովին հանրապետության տրանսպորտի, կապի եւ թվային զարգացման նախարար նշանակելու մասին, որը մինչ այդ զբաղեցնում էր նրա հայրը՝ Ռամզան Չերխիգովը։
«Չնայած երիտասարդ տարիքին՝ նա ղեկավար պաշտոններում աշխատանքի մեծ փորձ եւ անհրաժեշտ մասնագիտական հմտություններ ունի նախարարության խնդիրների որակյալ եւ արդյունավետ կատարման համար։ Համոզված եմ, որ Ադամը լիովին կարդարացնի իրեն ցուցաբերված վստահությունը»,- գրել է Կադիրովն իր թելեգրամ-ալիքում։ Թե քանի տարեկան է Ադամ Չերխիգովը՝ նշված չէ։
Նրա հայրը Ռամզան Կադիրովի ավագ քրոջ՝ Զարգան Կադիրովայի ամուսինն է։ Տրանսպորտի նոր նախարարի եղբայրը՝ Իդրիս Չերխիգովը, որը ծնվել է 1989թ., 2017-ից գլխավորում է Չեչնիայի ճանապարհային երթեւեկության պետական տեսչությունը։
Մինչեւ տրանսպորտի նախարար նշանակվելը Ադամ Չերխիգովը փաստացի գլխավորում էր Ահմադ-հաջա Կադիրովի տարածաշրջանային ֆոնդը եւ 2022-ից հանրապետության մինչդպրոցական կրթության կառավարական կոմիտեի նախագահն էր։
Միաժամանակ որոշվել է մինչդպրոցական կրթության կառավարական կոմիտեն  հանրապետության կրթության եւ գիտության նախարարության կառուցվածքում ներառելու որոշում։
Ռամզան Կադիրովի ընտանիքի այլ անդամները նույնպես բարձր պաշտոններ են զբաղեցնում հանրապետության կառավարությունում։ Այդ թվում Չեչնիայի ղեկավարի 18-ամյա որդին՝ Ահմադ Կադիրովը, 2024թ. մայիսին նշանակվել է հանրապետության սպորտի նախարար, իսկ աղջիկը՝ Այշաթը, հանրապետության փոխվարչապետն է սոցիալական հարցերի գծով։

Рамзан Кадыров назначил племянника министром транспорта Чечни
Глава Чечни Рамзан Кадыров объявил о назначении Адама Черхигова на пост министра транспорта, связи и цифрового развития республики, который ранее занимал его отец —  Рамзан Черхигов.
«Несмотря на молодой возраст, он обладает большим опытом работы на руководящих должностях и необходимыми профессиональными навыками для качественного и эффективного выполнения стоящих перед министерством задач. Уверен, что Адам полностью оправдает оказанное ему доверие», — написал Кадыров в своем телеграм-канале. Сколько лет Адаму Черхигову, не уточняется.
Отец Адама Черхигова — муж старшей сестры Рамзана Кадырова Зарган Кадыровой. Брат нового министра транспорта Чечни — Идрис Черхигов, родившийся в 1989 году, с 2017 года возглавляет УГИБДД по Чечне.
До назначения на пост министра транспорта Адам Черхигов фактически возглавлял региональный фонд им. Ахмада-хаджи Кадырова и с 2022 года был председателем комитета правительства республики по дошкольному образованию.
Одновременно с назначением нового министра, заявил Кадыров, было принято решение включить правительственный комитет по дошкольному образованию в структуру республиканского министерства образования и науки.
Другие члены семьи Рамзана Кадырова также занимают высокие посты в правительстве республики. В том числе 18-летний сын главы Чечни Ахмат Кадыров в мае 2024 года был назначен министром спорта республики, в дочь Айшат занимает пост вице-премьера республики по социальным вопросам.