Պուտինը պատասխանել է Զելենսկու՝ բանակցություններ սկսելու առաջարկին
Ռուսաստանը պատրաստ է Ուկրաինայի հետ բանակցությունների համար իր պատվիրակությունն ուղարկել Մինսկ: Այդ մասին լրագրողներին հայտնել Է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
"Ինչպես հայտնի է, այսօր Ուկրաինայի նախագահ Զելենսկին հայտարարել է Ուկրաինայի չեզոք կարգավիճակը քննարկելու պատրաստակամության մասին։ Ի սկզբանե ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը խոսել էր այն մասին, որ գործողության նպատակն է օգնել ԼԺՀ-ին և ԴԺՀ-ին, այդ թվում ՝ Ուկրաինայի ապառազմականացման և ապամիջուկայնացման ճանապարհով։ Իսկ դա, ըստ էության, չեզոք կարգավիճակի անքակտելի բաղադրիչն է։
Այդ համատեքստում, ի պատասխան Զելենսկու առաջարկի՝ Վլադիմիր Պուտինը պատրաստ է ռուսական պատվիրակություն ուղարկել Մինսկ ՝ պաշտպանության նախարարության, արտաքին գործերի նախարարության եւ նախագահի վարչակազմի ներկայացուցիչների մակարդակով՝ ուկրաինական պատվիրակության հետ բանակցելու համար", - ասել է Պեսկովը:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին առաջարկել է բանակցություններ սկսել ռազմական գործողությունների դադարեցման շուրջ:

Путин ответил на предложение Зеленского провести переговоры
Россия готова отправить в Минск на переговоры с Украиной свою делегацию, сообщил журналистам пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
"Как известно, сегодня президент Украины Зеленский заявил о готовности обсуждать нейтральный статус Украины. Изначально президент РФ Владимир Путин говорил о том, что целью операции является помощь ЛНР и ДНР, в том числе путем демилитаризации и денацификации Украины. А это, собственно, и является неотъемлемым компонентом нейтрального статуса", - сказал Песков.
"В этом контексте в ответ на предложение Зеленского Владимир Путин готов направить в Минск российскую делегацию на уровне представителей министерства обороны, министерства иностранных дел и администрации президента для переговоров с украинской делегацией", - сообщил он.