Պետդեպարտամենտը հավանություն է տվել Լեհաստանին 224 մլն դոլարի ռազմական միջոցներ տրամադրելուն
Պետդեպարտամենտը հավանություն է տվել Լեհաստանին 224 մլն դոլարի ռազմական եւ անհրաժեշտ նյութատեխնիկական ապահովման միջոցներ տրամադրելուն։ Այս մասին տեղեկացրել է Պենտագոնի կառույցի մեջ մտնող կառավարական ճյուղային գերատեսչությունը, որը պատասխանատու է միջգերատեսչական պայմանագրերով արտասահման ռազմական տեխնիկայի եւ զենքի մատակարարման, ԱՄՆ եւ այլ պետությունների զինված ուժերի միջեւ կապերի առաջմղման, պաշտպանության ոլորտում Վաշինգտոնի օտարերկրյա գործընկերներին ֆինանսական եւ տեխնիկական աջակցության ցուցաբերման համար։
Գերատեսչության տվյալներով՝ Լեհաստանի իշխանությունները ԱՄՆ-ից խնդրել են սարքավորումներ՝ ցանցային ռադիոկայաններ, GPS-ընդունիչներ՝ SAASM պաշտպանիչ մոդուլով, օժանդակ սարքավորումներ եւ պահեստամասեր։ ԱՄՆ-ն Լեհաստանին կտրամադրի նաեւ լոգիստիկ ծառայություններ, կուսուցանի անձնակազմին եւ տեխնիկական աջակցություն կցուցաբերի։
Ինչպես նշվել է հայտարարությունում, մատակարարումը կբարելավի արեւելաեվրոպական պետության հաղորդակցային հնարավորությունները, ինչպես նաեւ կնպաստի «ԱՄՆ-ի եւ այլ դաշնակիցների հետ օպերատիվ համատեղելիության պոտենցիալի թարմացման եւ բարելավման ռազմական նպատակներին հասնելուն», սակայն «չի փոխի զինված ուժերի հավասարակշռությունը տարածաշրջանում»։

Госдеп одобрил поставку Польше военных средств связи на сумму $224 млн
Госдепартамент одобрил передачу Польше военных средств связи и необходимого материально-технического обеспечения на сумму $224 млн. Об этом сообщило профильное правительственное ведомство, входящее в структуру Пентагона, отвечающее за поставки военной техники и оружия за рубеж по межправительственным контрактам, продвижение связей между ВС США и других государств, оказание финансового и технического содействия иностранным партнерам Вашингтона в сфере обороны.
По данным ведомства, польские власти запросили у США оборудование, включающее сетевые радиостанции, GPS-приемники с защитным модулем SAASM, а также вспомогательное оборудование и запчасти. США также предоставят Польше услуги по логистике, обучению персонала и технической поддержке.
Как указано в заявлении, поставка улучшит коммуникационные возможности восточноевропейского государства, а также будет способствовать «достижению военных целей по обновлению потенциала и улучшению оперативной совместимости с США и другими союзниками», однако «не изменит баланс военных сил в регионе».