Պեսկովը մեկնաբանել է Բլինքենի այցը Կիև՝ նշելով, որ ԱՄՆ-ն ցանկանում է Ուկրաինան պահել պատերազմական վիճակում
Վաշինգտոնը Կիևին դրդում է պատերազմ մղել «մինչև վերջին ուկրաինացին» և դրա համար միջոցներ չի խնայում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այսպես է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը մեկնաբանել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի այցը Կիև և Վաշինգտոնի կողմից հնարավոր լրացուցիչ ֆինանսական օգնությունը։
«Մենք բազմիցս լսել ենք հայտարարություններ այն մասին, որ նրանք մտադիր են շարունակել օգնել Կիևին այնքան, որքան անհրաժեշտ է։ Այլ կերպ ասած, նրանք պատրաստվում են շարունակել Ուկրաինան պահել փաստացի պատերազմական վիճակում և այս պատերազմը մղել մինչև վերջին ուկրաինացին՝ դրա համար չխնայելով ոչ մի փող։ Մենք դա հենց այսպես ենք ընկալում։ Մենք դա գիտենք։ Դա չի կարող ազդել հատուկ ռազմական գործողության ընթացքի վրա», - Կրեմլի խոսնակի խոսքերն է մեջբերում ТАСС գործակալությունը։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր «Արմենպրես»-ը, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը երկօրյա այցով գտնվում է Ուկրաինայում, որպեսզի Վաշինգտոնի «անսասան աջակցությունը» ցույց տա Կիևին։ Ակնկալվում է, որ իր այցի ընթացքում Բլինքենը կհայտարարի Ուկրաինային աջակցության նոր՝ ավելի քան 1 միլիարդ դոլարի օգնության փաթեթի մասին։

Песков прокомментировал визит Блинкена в Киев, отметив, что США хотят сохранить Украину в состоянии войны
Вашингтон призывает Киев вести войну «до последнего украинца» и не жалеет для этого средств. именно так пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков прокомментировал визит госсекретаря США Энтони Блинкена в Киев и возможную дополнительную финансовую помощь со стороны Вашингтона.
"Мы неоднократно слышали заявления о том, что они намерены продолжать помогать Киеву столько, сколько необходимо. Другими словами, они собираются и дальше держать Украину в фактическом состоянии войны и вести эту войну до последнего украинца, не жалея на это денег. Именно так мы это воспринимаем. Мы знаем это. Это не может повлиять на ход специальной военной операции", - приводит агентство ТАСС слова представителя Кремля.
госсекретарь США Энтони Блинкен находится с двухдневным визитом в Украине, чтобы продемонстрировать "непоколебимую поддержку" Вашингтона Киеву. Ожидается, что во время своего визита Блинкен объявит о новом пакете помощи на сумму более 1 миллиарда долларов для поддержки Украины.