Պեսկովը ցավում է, որ Էրդողանի թյուրքական աշխարհի քարտեզի վրա չի նշվում, որ դրա կենտրոնը Ալթայում է
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը ափսոսանք է հայտնել, որ թյուրքական աշխարհի քարտեզի վրա, որը Ազգայնական շարժում կուսակցության առաջնորդ Դևլեթ Բահչելին նվիրել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին, կարմիր աստղով չի նշվում, որ դրա կենտրոնը գտնվում է ոչ թե Թուրքիայում, այլ Ալթայում, Ռուսաստանում: Այս մասին Կրեմլի ներկայացուցիչը հայտնել է «Ռոսիա-1» հեռուստաալիքի եթերում։
«Մեր թուրք գործընկերները թյուրքական միասնության գաղափար են կերտում, դա նորմալ է։ Ես, միակ բանը, որ կարող եմ ափսոսալ, որ քարտեզի վրա, այնուամենայնիվ, թյուրքական աշխարհի կենտրոնում մեծ կարմիր աստղ չկա: Այն Թուրքիայում չէ, այլ Ալթայում, այն սուրբ վայրում, որտեղեց նրանց սերել են։։ Դա ես որպես թուրքագետ եմ ասում», – եզրփակել է ՌԴ առաջնորդի խոսնակը։
Ավելի վաղ տեղադրվել էր Էրդողանի և Բահչելիի լուսանկարը, որտեղ Բահչելին, այսպես կոչված, թյուրքական աշխարհի քարտեզ է նվիրում Էրդողանին: Նկարում նրան է դասվում Ռուսաստանի տարածքի զգալի մասը ։ Բոլոր ներկված տարածքները բաժանվում են երեք գույներով. Թուրքիան, Ադրբեջանը, Թուրքմենստանը, Ուզբեկստանը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը և Տաջիկստանը կարմիր են նշված։ Նարնջագույն նշվում են Բալկանյան թերակղզու որոշ երկրներ, Իրանի մի մասը, Ռուսաստանի հարավային շրջանները, ինչպես նաև Սիբիրի մեծ մասը և Մոնղոլիայի արևմտյան մասը:
Դեղին գույնով նշված են Ալթայը, Յակուտիան և Չինաստանի Սինցզյան Ույղուրյան ինքնավար շրջանը։ Թե ինչ են նշում այդ գույները, թուրքական կուսակցության հրապարակման մեջ չի նշվում։

Жаль, Алтай не отмечен, откуда они родом: Песков о фото Эрдогана с картой тюркского мира
Пресс-секретарь российского президента Дмитрий Песков в интервью журналисту Павлу Зарубину в программе" Москва. Кремль. Путин" на телеканале Россия 1 прокомментировал фото турецкого лидера Реджепа Тайипа Эрдога с карой "тюркского мира".
Песков отметил, что считает нормальным, то, что турецкие партнеры пестую идею тюркского единства. Однако, как иронически отметил чиновник, в Кремле сожалеют, что на карте нет большой красной звезды в центре тюркского мира, который исторически находится в России - на Алтае.
"Наши турецкие партнеры пестуют идею тюркского единства, это нормально. Я, единственное, что могу сожалеть, что на карте все-таки не стоит большая красная звезда в центре тюркского мира. Он не в Турции, он на территории Российской Федерации, на Алтае, в том священном месте для любого тюрка, откуда они и пошли родом. Это я как тюрколог говорю", — сказал Песков в интервью журналисту Павлу Зарубину в программе" Москва. Кремль. Путин" на телеканале Россия 1.
Карту Эрдогану подарил на встрече глава националистической Партии национального движения (ПНД) Турции Девлет Бахчели. Фотография Эрдогана и Бахчели с картой размещена в Twitter ПНД. В "тюркский мир", по версии Бахчели, входят часть регионов Юга России, Восточная Сибирь, а также Балканы, Азербайджан, Казахстан, Киргизия, Узбекистан, Синьцзян-Уйгурский автономный район Китая, часть территорий Монголии и Ирана.