Պեսկովն արձագանքել է ՄՔԴ նոր օրդերներին
Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հիշեցրել է, որ ՌԴ-ն չի ընդունում Միջազգային քրեական դատարանի որոշումները, տեղեկացրել է «Ինտերֆաքսը»։
«Մենք  [Հռոմի] ստատուտի մասնակից չենք, մենք չենք ընդունում դա»,- ասել է Պեսկովն ի պատասխան Միջազգային քրեական դատարանի կողմից ռուս հրամանատարների ձերբակալման օրդերները մեկնաբանելու խնդրանքի։
«Այնտեղ նաեւ փակ պրոցեսներ են ընթանում, որոնք գաղտնի են արվում»,- ավելացրել է Պեսկովը։ Նրա խոսքով՝ Մոսկվան այդ գործողություններին «համապատասխան ձեւով» է վերաբերվում։
Մարտի 5-ին ՄՔԴ-ն ՌԴ ավիացիայի հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Սերգեյ Կոբիլաշի եւ ՌԴ Սեւծովյան նավատորմի հրամանատար, ծովակալ Վիկտոր Սոկոլովի ձերբակալության օրդերներ է տվել։ Դրա համար հիմք է ծառայել հարվածներ հասցնելը Ուկրաինայի էներգետիկ ենթակառուցվածքին։ ՄՔԴ-ն եկել է այն եզրակացության, որ հարվածները հիմնականում ուղղված են եղել քաղաքացիական օբյեկտների դեմ։
2023թ. մարտին Միջազգային քրեական դատարանը Վլադիմիր Պուտինին ձերբակալելու օրդեր էր տվել Ուկրաինայի օկուպացված տարածքներից  երեխաների անօրինական տեղահանման կասկածանքով։ Նման օրդեր տրվել է նաեւ երեխայի իրավունքների գծով լիազոր Մարիա Լվովա-Բելովային։
Ռուսաստանը չի վավերացրել Հռոմի ստատուտը, որը կանոնակարգում է ՄՔԴ գործունեությունը, ուստի պարտավոր չէ կատարել նրա օրդերները եւ աջակցել դատարանին։

Песков откликнулся на новые ордера МУС
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков напомнил, что РФ не признает решения Международного уголовного суда, сообщает «Интерфакс».
«Мы не участники [Римского] статута, мы не признаем это», — сказал Песков в ответ на просьбу прокомментировать выдачу Международным уголовным судом ордеров на арест российских командующих.
«Там идут и разные закрытые процессы, которые делаются в секрете», — добавил Песков. По его словам, к таким действиям Москва относится «соответствующим образом».
5 марта МУС выдал ордеры на арест командующего дальней авиацией РФ генерал-лейтенанта Сергея Кобылаша и командующего Черноморским флотом РФ адмирала Виктора Соколова. Основанием для этого стало нанесение ударов по энергетической инфраструктуре Украины — палата предварительного производства МУС пришла к выводу, что удары по большей части были направлены против гражданских объектов.
В марте 2023 года Международный уголовный суд выдал ордер на арест Владимира Путина по подозрению в незаконной депортации детей с оккупированных территорий Украины в Россию. Аналогичный ордер был выписан на уполномоченную по правам ребенка при президенте Марию Львову-Белову.
Россия не ратифицировала Римский статут, регулирующий деятельность МУС, поэтому не обязана исполнять его ордеры на арест и оказывать суду содействие.