Պատժամիջոցներ ՎՏԲ-ի հանդեպ, ապաստան՝ Զելենսկուն և նրա ընտանիքին. Ջոսոն
Մեծ Բրիտանիան պատժամիջոցներ է սահմանում ՎՏԲ-ի եւ "Աէրոֆլոտի" դեմ: Այս մասին հայտարարել է երկրի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը, նա նաև հավելել է, որ Լոնդոնը պատրաստ է ապաստան տալ Ուկրաինայի նախագահ Զելենսկուն և իր ընտանիքին, փոխանցում է The Guardian-ը ։
Մեծ Բրիտանիան սառեցնում է ՎՏԲ-ի բոլոր ակտիվները. Բացի այդ, Լոնդոնը կսահմանի ավանդի չափի սահմանափակում, որը կարող է ՌԴ քաղաքացիներին պահել Մեծ Բրիտանիայի իրենց հաշիվներում: "Աէրոֆլոտը" չի կարողանա թռչել երկիր ։
Պատժամիջոցները նաեւ ենթադրում են ռուսական խոշոր ընկերությունների համար արգելք բրիտանական շուկայում ֆինանսավորման ներգրավման եւ Ռուսաստան նավթավերամշակման համար բարձր տեխնոլոգիաների եւ սարքավորումների արտահանման սահմանափակման համար:
Անհատական պատժամիջոցները սահմանվում են եւս 100 ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց նկատմամբ: Սահմանափակումների տակ են հայտնվել նաեւ "Միացյալ ավիաշինական կորպորացիա", ՕՍԿ-ն ("Միավորված նավաշինարարական կորպորացիա") եւ Ռոստեխը:
Ուկրաինայի համար շատ կարևոր հայտարարությամբ է հանդես եկել
Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը նաև հայտարարությամբ է հանդես եկել՝ նշելով. «Լոնդոնը պատրաստ է ապաստան տալ Զելենսկուն և իր ընտանիքին»:

Великобритания вводит блокирующие санкции против ВТБ и «Аэрофлота»: Джонсон
Великобритания вводит блокирующие санкции против ВТБ и «Аэрофлота». Об этом заявил премьер-министр страны Борис Джонсон, передает The Guardian.
Великобритания замораживает все активы «ВТБ». Также Лондон введет ограничение на размер депозита, который могут держать граждане РФ на своих счетах в Великобритании. «Аэрофлот» не сможет летать в страну.
Санкции также предполагают запрет для крупных российских компаний на привлечение финансирования на британском рынке и ограничения на экспорт высоких технологий и оборудования для нефтепереработки в Россию.
Индивидуальные санкции вводятся в отношении еще 100 физических и юридических лиц. Под ограничения также попали ОАК («Объединенная авиастроительная корпорация»), ОСК («Объединенная судостроительная корпорация») и Ростех.
Джонсон отметил, что Великобритания анонсирует сегодня «самые объемные санкции» в отношении России. Кроме того, он сказал, что санкции будут применены против Беларуси.