Պատրուշևը պատմել է, թե ինչու է «ԱՄՆ-ն պայթեցրել «Հյուսիսային հոսքը»
ԱՄՆ-ն, օգտագործելով ուկրաինական ճգնաժամը, հասել Է Ռուսաստանի հետ Եվրոպայի տնտեսական հարաբերությունների խզմանը և իր մրցակիցների վերացմանը, իսկ որպեսզի Եվրոպան չկարողանա գազ ստանալ Ռուսաստանից, պայթեցրել Է ՛՛Հյուսիսային հոսքը՛՛: Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևը Տոմսկում կայացած արտագնա խորհրդակցության ժամանակ, տեղեկացնում է ՌԻԱ Նովոստի-ն:
՛՛ԱՄՆ-ն, օգտագործելով ուկրաինական ճգնաժամը, հասավ Ռուսաստանի հետ Եվրոպայի տնտեսական հարաբերությունների խզմանը և տնտեսական մրցակիցների վերացմանը ։ Այլ երկրների հաշվին լուծում են իրենց տնտեսական խնդիրները։ Իսկ որպեսզի Եվրոպան չկարողանա գազ ստանալ Ռուսաստանից, պայթեցրել են ՛՛Հյուսիսային հոսքը՛՛,-հայտարարել է նա:
Պատրուշևը ոչ պատահական է անվանել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի խոսքերն այն մասին, որ Ուկրաինային և Իսրայելին ռազմական օգնությունն ՛՛իմաստուն ներդրում է, որը օգուտ կբերի ամերիկյան անվտանգությանը սերունդների համար՛՛, և ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ ԱՄՆ-ն իր քաղաքականությամբ հրահրել և շարունակում է թեժացնել իրավիճակը Մերձավոր Արևելքում:
՛՛Նույն կերպ նրանք գործում են նաև Ուկրաինայում, որտեղ պետական հեղաշրջում են հրահրել, անձնատուր են եղել նեոնացիստական գաղափարախոսության սերմանմանը, Ուկրաինան վերածել են ռազմակենսաբանական փորձերի փորձադաշտի, աչք են փակել Դոնբասի խաղաղ բնակչության սպանությունների վրա և նախապատրաստվել մեր երկրի դեմ ռազմական գործողությունների։ Այս պայմաններում Ռուսաստանը պաշտպանել Է Դոնբասի բնակչությանը և թույլ չի տվել իրականացնել ագրեսիվ ծրագրեր՛՛,-ասել է Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը:
Ինչպես նշել է Պատրուշևը՝ ՛՛ՆԱՏՕ-ի երկրների ներկայացուցիչներն արդեն բացահայտ ասում են, որ Ռուսաստանը խանգարել է նրանց մոտենալ իր սահմաններին, իսկ ուկրաինացիներն Արևմուտքի համար Ռուսաստանին զսպելու գործիք են՛՛:
՛՛Նման գործողությունների կապակցությամբ ԱՄՆ-ի եւ հավաքական Արեւմուտքի երկրների հանդեպ վստահությունը սպառվել է՛՛,-ամփոփել է Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը:

Патрушев рассказал, для чего США взорвали "Северные потоки"
США, используя украинский кризис, добились разрыва экономических отношений Европы с Россией и устранения своих конкурентов, а чтобы Европа не могла получать газ из России, взорвали "Северные потоки", заявил секретарь Совета безопасности России Николай Патрушев на выездном совещании в Томске.
"США, используя украинский кризис, добились разрыва экономических отношений Европы с Россией и устранения экономических конкурентов. Решают за счет других стран свои экономические проблемы. А чтобы Европа не могла получать газ из России, взорвали "Северные потоки", — заявил он.
Патрушев назвал неслучайными слова президента США Джо Байдена о том, что военная помощь Украине и Израилю — это "мудрая инвестиция, которая принесет выгоду для американской безопасности на протяжении поколений", и обратил внимание, что США своей политикой спровоцировали и продолжают подогревать ситуацию на Ближнем Востоке.
"Точно так же они действуют и на Украине, где спровоцировали государственный переворот, потакали насаждению неонацистской идеологии, превратили Украину в полигон для военно-биологических экспериментов, закрывали глаза на убийства мирного населения Донбасса и готовили к боевым действиям против нашей страны. В этих условиях Россия встала на защиту населения Донбасса и не позволила осуществить агрессивные планы", — сказал секретарь Совбеза России.
Как отметил Патрушев, "представители стран НАТО уже открыто говорят, что Россия помешала им приблизиться к ее границам, а украинцы для Запада — инструмент сдерживания России". "В связи с подобными действиями кредит доверия к США и странам коллективного Запада исчерпан", — резюмировал секретарь Совбеза России.