«Ողջույն, Գրենլանդիա՛»․ Թրամփը նոր հրապարակում է արել կղզու մասին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Truth Social սոցցանցում նոր հրապարակում է արել Դանիայի կազմում գտնվող Գրենլանդիա կղզու մասին։
Մասնավորապես, նա հրապարակել է մոնտաժված լուսանկար, որում Թրամփը կանգնած է գրենլանդական բնապատկերի ֆոնին և մի ձեռքով բռնել է լեռից։
«Բարև, Գրենլանդիա՛»․ այսպես է գրված պատկերին կից գրառման մեջ։
Հիշեցնենք, որ անցյալում Թրամփը բազմիցս հայտնել էր Գրենլանդիան վերահսկողության տակ վերցնելու մտադրության մասին, ինչը վրդովմունք էր առաջացրել թե՛ կղզու, թե՛ Դանիայի ղեկավարության շրջանում։
Սակայն օրեր առաջ Դանիայում ԱՄՆ դեսպան Քենեթ Հաուերին հայտարարել էր, որ Թրամփն այլևս չի դիտարկում Գրենլանդիայի նկատմամբ ուժ կիրառելու հնարավորությունը։

«Привет, Гренландия!»: Трамп сделал новую публикацию об острове
Президент США Дональд Трамп в соцсети Truth Social сделал новую публикацию об острове Гренландия, входящем в состав Дании.
В частности, он опубликовал смонтированное изображение: на снимке Трамп стоит на фоне гренландского пейзажа, держась одной рукой за гору.
«Привет, Гренландия!» - гласит запись на изображении.
Напомним, что в прошлом Трамп неоднократно выражал намерение взять Гренландию под контроль, что вызвало возмущение как на острове, так и в руководстве Дании.
Однако на днях посол США в Дании Кеннет Хоуэри заявил, что больше не рассматривает возможность применения силы в отношении Гренландии.