ՌԴ և Իրանի ԱԳ նախարարները հանդիպել են․ կողմերը կշարունակեն պահպանել պայմանավորվածությունները
2024 թվականի հունվարի 22-ին Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նախարարական բաց քննարկումների շրջանակներում պաղեստինյան տարածքներում իրավիճակի վերաբերյալ տեղի ունեցավ Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Ս.Վ. Լավրովի հանդիպումը Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիրաբդոլլահիանի հետ:
Տեղի է ունեցել կարծիքների հանգամանալից փոխանակում մերձավորարևելյան հրատապ խնդիրների շուրջ ։ Արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները հանդես են եկել Գազայի հատվածում հրադադարի շուտափույթ դադարեցման և անկլավի բնակիչներին հումանիտար աջակցություն ցուցաբերելու պայմանների ապահովման օգտին: Ընդհանուր մտահոգություն է հայտնվել Կարմիր ծովի ջրատարածքում լարված իրադրության կապակցությամբ, որը կտրուկ դեգրադացվել է Եմենի դեմ ԱՄՆ-ի եւ նրանց մի շարք պետությունների անպատասխանատու ուժային գործողությունների արդյունքում:
Նախարարները քննարկեցին երկկողմ օրակարգի հարցերի լայն շրջանակ ՝ շեշտը դնելով բարձր մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման վրա, ներառյալ ՝ 2023 թվականի դեկտեմբերի 7-ին Մոսկվայում կայացած Ռուսաստանի և Իրանի նախագահների բանակցությունները ։ Ընդգծվել է երկուստեք պատրաստակամությունը
բոլոր գերակա ոլորտներում փոխշահավետ գործնական փոխգործակցության հետագա զարգացմանը:
Կողմերը վերահաստատել են հավատարմությունը ռուս-իրանական հարաբերությունների և ՄԱԿ-ի կանոնադրության հիմնարար սկզբունքներին, այդ թվում ՝ չմիջամտել ներքին գործերին, փոխադարձ հարգել ինքնիշխանությունը, ինչպես նաև միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ամբողջությամբ:

О встрече Министра иностранных дел Российской Федерации С.В.Лаврова с Министром иностранных дел Исламской Республики Иран Х.Амирабдоллахианом
22 января 2024 г. в Нью-Йорке «на полях» открытых министерстких дебатов Совета Безопасности ООН по ситуации на палестинских территориях состоялась встреча Министра иностранных дел Российской Федерации С.В.Лаврова с Министром иностранных дел Исламской Республики Иран Хоссейном Амирабдоллахианом.
Проведен обстоятельный обмен мнениями по актуальной ближневосточной проблематике. Главы внешнеполитических ведомств высказались в пользу скорейшего прекращения огня в секторе Газа и обеспечения условий для оказания гуманитарного содействия жителям анклава. Выражена общая обеспокоенность напряженной обстановкой в акватории Красного моря, резко деградировавшей в результате безответственных силовых акций США и ряда примкнувших к ним государств против Йемена.
Министры обсудили широкий круг вопросов двусторонней повестки дня с акцентом на реализацию договорённостей, достигнутых на высшем уровне, включая состоявшиеся 7 декабря 2023 г. в Москве переговоры президентов России и Ирана. Подчеркнута обоюдная готовность
к дальнейшему наращиванию взаимовыгодного практического взаимодействия во всех приоритетных областях.
Стороны вновь подтвердили приверженность основополагающим принципам российско-иранских отношений и Устава ООН, включая невмешательство во внутренние дела, взаимное уважение суверенитета, а также территориальной целостности друг друга во всей ее полноте.