ՆԱՏՕ-ն շատ ավելի մասնատված է, քան որոշ քաղաքական առաջնորդներ կցանկանային ցույց տալ․ Բոլթոն
ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով նախկին խորհրդական Ջոն Բոլթոնը քննադատել է Գերմանիային՝ ուկրաինական պատերազմի ժամանակ նրա «անհավանական հիասթափեցնող» գործողությունների համար։
«Կարծում եմ, որ Գերմանիայի ելույթներն այս պատերազմի ընթացքում աներեւակայելի հիասթափեցնող են եղել»,- ասել է Բոլթոնը CNN-ի This Morning հաղորդման եթերում:
Լեհաստանը պնդում է, որ Կիեւին գերմանական արտադրության Leopard տանկեր մատակարարվեն, սակայն Բեռլինը, որպես զենք արտադրող, պետք է համաձայնություն տա վերաարտահանման համար։
«Կանաչ լույս» վառելու Բեռլինի երկմտանքը ցույց է տալիս Գերմանիայի պաշտպանական քաղաքականության մեջ «արմատական փոփոխությունների» անհրաժեշտությունը։ «ՆԱՏՕ-ն շատ ավելի մասնատված է, քան որոշ քաղաքական առաջնորդներ կցանկանային ցույց տալ»,- ասել է Բոլթոնը՝ հավելելով, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, հավանաբար, Գերմանիային «դաշինքի թույլ կետ» է համարում:
Թրամփի վարչակազմի ազգային անվտանգության նախկին խորհրդականը կարծում է, որ դա «վատ է Ուկրաինայի եւ Արեւմուտքի համար», եթե երկիրը «հնարավորություն չունենա արձագանքելու պատրաստվող ռուսական հարձակման մասին վաղեմի խոսակցություններին»:

Болтон: НАТО намного более раздроблено, чем некоторые политические лидеры хотели бы показать
Бывший советник по национальной безопасности Джон Болтон раскритиковал Германию за ее «невероятно разочаровывающие» действия во время войны в Украине.
«Я думаю, что действия Германии на протяжении всей этой войны были невероятно разочаровывающими», — сказал Болтон в эфире программы CNN «This Morning».
Польша настаивает на поставках в Киев танков «Леопард» немецкого производства, но Берлин, как производитель оружия, должен получить согласие на реэкспорт.
Нерешительность Берлина дать «зеленый свет» указывает на необходимость «коренных перемен» в оборонной политике Германии. «НАТО намного более раздроблено, чем некоторые  политические лидеры хотели бы показать», — сказал Болтон, а президент России Владимир Путин, вероятно, считает Германию «слабым местом в альянсе».
Бывший советник по национальной безопасности администрации Трампа считает, что это «плохо для Украины» и для Запада, если у страны «не будет возможности ответить на давние слухи о готовящемся наступлении России».