ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը նախազգուշացրել Է Երրորդ համաշխարհային պատերազմի հավանականության մասին
Աշխարհը կարող է հայտնվել երրորդ համաշխարհային պատերազմի շեմին, եթե Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինը որոշի ռազմական ներխուժում կատարել Թայվան, իսկ նրա դաշնակից Վլադիմիր Պուտինն այդ ժամանակ հարձակվի Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի երկրների վրա, որպեսզի թույլ չտա նրանց միջամտել Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում հակամարտությանը: Այս մասին The New York Times-ին ասել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն։
«Միամտություն կլինի մտածել, որ Սի Ցզինպինի՝ Թայվանը գրավելու նկրտումները կսահմանափակվեն ընդամենը երկու երկրով», - ասել է Ռուտտեն։ «Եթե Սին հարձակվի Թայվանի վրա, նա նախ կզանգահարի իր կրտսեր գործընկերոջը՝ Մոսկվայում գտնվող Վլադիմիր Վլադիմիրովիչ Պուտինին և կասի՝ «Ես դա անելու եմ, իսկ դուք պետք է շեղեք Եվրոպայի ուշադրությունը՝ հարձակվելով ՆԱՏՕ-ի տարածքի վրա»»։
Ռյուտտեն հիշեցրել է, որ Սի Ցզինպինը և Պուտինը բազմիցս ընդգծել են իրենց «անսահման գործընկերությունը»՝ Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի շարունակվող պատերազմի ֆոնին: ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի խոսքով՝ նշաններ կան , որ Չինաստանը չի կարող թույլ տալ Ռուսաստանին պարտվել այս հակամարտությունում, քանի որ դրանից է կախված նաև Թայվանի հարցում Պեկինի սեփական ռազմավարությունը։
Ամերիկացի և թայվանցի վերլուծաբանների կանխատեսումների համաձայն՝ Պեկինը կարող է մինչև 2027 թվականը որոշել լիակատար ներխուժում կատարել կղզու վրա։ Եվրոպական աղբյուրները հայտնել են, որ վերջերս Չինաստանի արտաքին գործերի նախարար Վան Իի հետ բանակցությունների ընթացքում նա իբր Ուկրաինայում ընթացող պատերազմը ուղիղ ձևով անվանել է «օրհնություն», որը շեղել է Արևմուտքի ուշադրությունը Թայվանից։
Ռյուտտեն նշել է, որ աշխարհն արդեն տեսնում է, թե ինչպես է գործում «Ռուսաստան - Ասիա - Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջան» կապը Ուկրաինայի օրինակում։ Մոսկվան ստացել է իրանական անօդաչու սարքեր, ինչպես նաև աջակցություն ԿԺԴՀ-ից, որը՝ ըստ արևմտյան հատուկ ծառայությունների տվյալների, Ռուսասատանին օգնելու նպատակով ուղարկել է ավելի քան 12,000 հյուսիսկորեական զինվոր։ ԵՄ-ն նույնպես մեղադրում է չինական ընկերություններին՝ Ռուսաստանի ռազմական արդյունաբերությանը աջակցելու համար։
«Ատլանտիկան և Հնդկա-Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանը գնալով ավելի են փոխկապակցվում։ Մենք գիտենք, որ Չինաստանը ուշադրությամբ հետևում է Թայվանին, և նման աշխարհաքաղաքական պայմաններում չենք կարող շարունակել պաշտպանական ծախսերի վերաբերյալ հին մոտեցումներով», - ընդգծել է Ռյուտտեն՝ հիշեցնելով դաշնակիցներին, որ անհրաժեշտ է բարձրացնել ռազմական բյուջեները՝ հաղթահարելով ՀՆԱ-ի 2%-ի հնացած շեմը։
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը կոչ է արել արևմտյան երկրներին ոչ միայն ուժեղացնել Եվրոպայում զսպման միջոցները՝ Ռուսաստանից ագրեսիայի ընդլայնումը կանխելու համար, այլև գործել որպես միասնական ճակատ՝ Հնդկա-Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում Չինաստանի հավակնությունները զսպելու համար։

Генсек НАТО предупредил о возможной Третьей мировой: Китай может напасть на Тайвань, а Россия — на страны НАТО
Мир рискует оказаться на пороге Третьей мировой войны, если председатель КНР Си Цзиньпин решится на военное вторжение в Тайвань, а его союзник Владимир Путин в это время атакует страны НАТО в Европе, чтобы не дать им вмешаться в конфликт в Азиатско-Тихоокеанском регионе. Об этом заявил Генеральный секретарь НАТО Марк Рютте в интервью The New York Times.
«Было бы наивно думать, что амбиции Си Цзиньпина по захвату Тайваня ограничатся только двумя странами, — отметил Рютте. — Если Си нападёт на Тайвань, он сначала позвонит своему младшему партнёру в Москве, Владимиру Владимировичу Путину, и скажет: “Я собираюсь это сделать, а тебе нужно отвлечь Европу атакой на территорию НАТО”».
Рютте напомнил, что Си и Путин неоднократно подчеркивали «безграничное партнёрство» на фоне продолжающейся войны России против Украины. По словам Генсека НАТО, есть всё больше признаков того, что Китай не может позволить России проиграть этот конфликт, поскольку от этого зависит и собственная стратегия Пекина по Тайваню.
Согласно прогнозам американских и тайваньских аналитиков, Пекин может решиться на полномасштабное вторжение на остров уже к 2027 году. Европейские источники сообщают, что на недавних переговорах с главой МИД Китая Ван И тот якобы прямо назвал войну в Украине «благом», которое отвлекло внимание Запада от Тайваня.
Рютте отметил, что мир уже видит, как работает эта связка «Россия — Азиатско-Тихоокеанский регион» на примере Украины: Москва получила иранские дроны, а также поддержку от КНДР, отправившей, по данным западных спецслужб, более 12 тысяч северокорейских военных для помощи России. ЕС также обвиняет китайские компании в поддержке российского ВПК.
«Атлантика и Индо-Тихоокеанский регион всё больше взаимосвязаны. Мы знаем, что Китай смотрит на Тайвань, и в этой геополитической конфигурации нам нельзя оставаться с прежними подходами к оборонным расходам», — подчеркнул Рютте, напомнив союзникам о необходимости увеличить военные бюджеты выше устаревшего порога в 2% от ВВП.
Глава НАТО призвал западные страны не только укреплять силы сдерживания в Европе, чтобы не дать России расширить агрессию, но и действовать единым фронтом, чтобы сдержать амбиции Китая в Индо-Тихоокеанском регионе։