ՆԱՏՕ-ի երկրները 40 մլրդ դոլար կծախսեն անօդաչու թռչող սարքերի և դրանց դեմ պայքարի միջոցների վրա․Ռյուտե
Ընդհանուր առմամբ ՆԱՏՕ-ի 20 երկիր կմասնակցի դաշինքի Drone Edge նախաձեռնությանը, որի շրջանակում առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում 40 մլրդ դոլար կներդնեն անօդաչու թռչող սարքերի և դրանց դեմ պայքարի միջոցների արտադրության մեջ, ինչպես նաև հնգապատիկ կավելացնեն դրանց օպերատորների ուսուցման հզորությունները։ Այս մասին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի շրջանակում անցկացվող Պաշտպանական արդյունաբերության ֆորումում։
«Այսօր մենք գործարկում ենք Drone Edge նախաձեռնությունը, որը կներառի առաջիկա 5 տարիների ընթացքում 40 մլրդ դոլարի ներդրումներ անօդաչու թռչող սարքերի և դրանց հակազդման համակարգերի արտադրության մեջ։ ՆԱՏՕ-ն նաև 2027 թվականին հինգ անգամ կավելացնի անօդաչու թռչող սարքերի օպերատորների պատրաստումը», - խոստացել է Ռյուտեն։
Նա նշել է, որ նախաձեռնությանը մասնակցում են ՆԱՏՕ-ի 20 երկրներ, որոնք արդեն ստեղծել են ԱԹՍ օպերատորների պատրաստման 16 կենտրոն և մոտ ժամանակում կգործարկեն անօդաչու թռչող սարքերի դեմ պայքարի համակարգերի գնման առևտրային հարթակ, որտեղ, ենթադրաբար, «արդեն տեղադրված են հարյուրավոր միլիոնավոր դոլարների պայմանագրեր»։

Рютте: страны НАТО потратят $40 млрд на дроны и средства борьбы с ними
Всего 20 стран НАТО примут участие в инициативе блока Drone Edge, в рамках которой инвестируют $40 млрд в течение ближайших пяти лет в производство беспилотников и средств борьбы с ними, а также в пятикратное увеличение мощностей по обучению их операторов. Об этом заявил генсек НАТО Марк Рютте на Форуме оборонной промышленности на полях саммита НАТО.
«Сегодня мы запускаем инициативу Drone Edge, которая будет включать инвестиции $40 млрд в течение следующих 5 лет в производство беспилотников и систем противодействия им. НАТО также в пять раз увеличит подготовку операторов дронов в 2027 году», - пообещал Рютте.
Он отметил, что в инициативе участвуют 20 стран НАТО, которые уже создали 16 центров подготовки операторов БПЛА и в ближайшее время запустят коммерческую площадку по закупке систем противодействия дронам, на которой якобы «уже размещены контракты на сотни миллионов долларов».