Մեյն նահանգի Պորտլենդի քաղաքապետը չեղյալ է հայտարարել Խոջալուի հիշատակի օրվա հռչակագիրը և ներողություն խնդրել ամերիկահայ համայնքից
Մեյն նահանգի Պորտլենդի քաղաքապետ Քեթլին Սնայդերն ապրիլի 1-ին ամերիկահայ համայնքին ուղղված մի նամակում հայտարարեց, որ նա չեղյալ է հայտարարում Խոջալուի հիշատակի օրվա քաղաքապետի հռչակագիրը՝ հայտարարելով, որ «այս հռչակագիրը հանրային արձանագրությունից հեռացնելը բխում է քաղաքի լավագույն շահերից։ Այս մասին հայտնում է Ամերիկայի հայկական համագումարը (Համագումար):
Քաղաքապետ Սնայդերը ներողություն խնդրեց «այս հռչակագրի թողարկումից պատճառած ցավի ու վնասի համար»:
Նա նաև նշեց, որ Պորտլենդ քաղաքի կողմից նախապես գրված հայտարարությունների վերանայման գործընթացը «փոխվել է այս հատուկ փորձի արդյունքում»:
Քաղաքապետի հռչակագիրը հաջորդում է անցյալ ամիս մի նմանատիպ հռչակագրի չեղարկմանը Բոստոնում:
«Մենք բարձր ենք գնահատում քաղաքապետ Սնայդերի ներողությունն ամերիկահայ համայնքից և Քաղաքապետի հռչակագրի չեղարկումը»,-ասաց Համագումարի նահանգային մարմնի նախագահ Ջերարդ Կիլաջյանը, ով Մեյն նահանգի Հայկական մշակութային ասոցիացիայի նախագահն է:
«Համայնքի ակտիվությունն ու աջակցությունը ֆանտաստիկ էին»,– հավելեց Քիլաջյանը:
«Համագումարի անունից, քաղաքապետից բացի, կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել Ջերարդ և Էննի Քիլաջյաններին, Մեյն նահանգի Հայկական մշակութային ասոցիացիայի համահիմնադիր և խորհրդի անդամ Փոլ Պրուդյանին, Արմեն Կարապետյանին, Շարլին Թերիոլին և Գարի Զարթարյանին՝ պատմական այս անճշտության վերաբերյալ իրազեկվածություն տրամադրելու գործում նրանց ջանքերի համար:
Հայկական համագումարը շարունակում է հավատարիմ մնալ ճշմարտությունը պաշտպանելուն ու Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից պրոպագանդայի դեմ բարձրաձայնելուն»,-ասաց Համագումարի համանախագահ Էնթոնի Բարսամյանը:

Мэр Портленда штата Мэн отменил декларацию Дня памяти Ходжалу и извинился перед армянской общиной Америки
Мэр Портленда штата Мэн Кэтлин Снайдер в письме, направленном армянской общине Америки 1 апреля, заявила, что она отменяет декларацию Дня памяти Ходжалу, заявив, что «это исходит из наилучших интересов города». Об этом сообщает Армянская Ассамблея Америки (ААА).
Мэр Снайдер извинилась «за боль и ущерб, причиненные армянской общине». Решение мэра последовало за отменой аналогичной декларации в прошлом месяце в Бостоне.
«Мы высоко ценим извинения мэра Снайдер и аннулирование декларации», - сказал председатель городского съезда Джерард Киладжян, который является председателем армянской культурной ассоциации штата Мэн.
"Активность и поддержка общины в этом вопросе была фантастической", - добавил Киладжян.
неточности:
«От имени съезда, помимо мэра, хотел бы поблагодарить Джерарда и Энни Киладжянов, соучредителя и члена Совета Армянской культурной ассоциации штата Мэн Пола Прудяна, Армена Карапетяна, Шарлин Териол и Гари Зартарян за их усилия по информированию об этой исторической несправедливости»,- говорится в заявлении ААА.