Մեր երկրների միջև հարաբերությունները շարունակում են զարգանալ. Պուտինը՝ Ալիևին
Սոչիում հանդիպել են ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ, տեղեկացնում է Риа Новости-ն
Կողմերը հաստատել են երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական հարաբերություններում նկատվող դրական աճը:
«Չնայած այն հանգամանքին, որ մեր անձնական շփումներում դադար է եղել, մեր երկրների միջև հարաբերությունները շարունակել են զարգանալ և բարեհաջող զարգանում են: Ամրապնդվում են առևտրատնտեսական հարաբերությունները, ապրանքաշրջանառությունը մեր երկրների միջև անցած տարի կազմել է 2,5 միլիարդ դոլար»,- ասել է Պուտինը:
Նրա կարծիքով՝ այս ոլորտում երկու երկրների հարաբերությունները լավ տեսլական ունեն:
«Նկատի ունեմ ծրագրերը, որի հեղինակն Ադրբեջանի նախագահն է: Մենք մեր կողմից անում ենք ամեն հնարավորը, որ այդ խոշոր նախագծերն իրականան»,- հավելել է ՌԴ նախագահը և նշել, որ դրանով զբաղվում է միջկառավարական հանձնաժողովը:
«Կարիք կա նաև փոխանակվել տեղեկություններով, թե ինչպես են զարգանում մեր հարաբերություններն այլ ուղղություններով, հուսով եմ՝ այդ ամբողջը մեզ այսօր կհաջողվի, և դուք էլ կմասնակցեք ակտիվ հետաքրքիր քննարկմանը»,-նշել է Վ. Պուտինը
Ալիևը շնորհակալություն է հայտնել Պուտինին հանդիպման հնարավորության համար:
«Ինչպես դուք արդեն նկատեցիք՝ տևական ժամանակ է, ինչ մենք չենք հանդիպել, ավելի ստույգ՝ 4 ամիս: Դա բավականին մեծ ժամկետ է՝ հաշվի առնելով մեր հանդիպումների հաճախականությունն անցյալ տարի»,-ասել է Ալիևը՝ հիշեցնելով, որ նախորդ տարի իրենք 4 հանդիպում են ունեցել:
Ալիևը ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունները բնութագրել է իբրև ռազմավարական գործընկերություն:
Ադրբեջանի նախագահը նաև անդրադարձել է երկու երկրների միջև տնտեսության ոլորտում դրական աճին: «Ապրանքաշրջանառությունը շարունակում է աճել, ինչպես անցյալ, այնպես էլ այս տարում: Մեր տվյալներով՝ աճը մինչև օգոստոս կազմել է 20%: Մեզ համար Ռուսաստանը կարևորագույն գործընկեր և լավ հարևան է: Մեզ համար թանկ են այդ հարաբերությունները: Համոզված եմ, որ այսօրվա քննարկումը լավ ներդրում կլինի մեր հարաբերությունների ամրապնդման գործում»:

Путин и Алиев констатировали позитивную динамику в двусторонних отношениях
Президент РФ Владимир Путин встретился со своим азербайджанским коллегой Ильхамом Алиевым, стороны констатировали позитивную динамику в развитии торгово-экономических отношений.
"Несмотря на то, что была пауза в наших личных контактах, отношения между нашими странами продолжали развиваться и развиваются успешно. Укрепляются торгово-экономические связи, товарооборот составил в прошлом году 2,5 миллиарда долларов", - сказал Путин.
По его мнению, в этом направлении у стран хорошие перспективы. "Имею в виду планы, автором которых является президент Азербайджана. Мы со своей стороны делаем все от нас зависящее, чтобы эти конкретные крупные проекты были реализованы", - добавил Путин, отметив, что над этим также работает двусторонняя межправкомиссия.
"Нам есть необходимость обменяться информацией о том, как складываются отношения по другим направлениям, надеюсь, сегодня все это нам удастся, и вы поучаствуете в интересной общей дискуссии", - добавил российский лидер.
Со своей стороны Алиев поблагодарил российского лидера за возможность встретиться. "Как Вы отметили, мы какое-то время не встречались, точнее четыре месяца. Это достаточно большой срок, учитывая интенсивность наших контактов в прошлом году", - сказал он, напомнив, что годом ранее состоялось четыре встречи. Алиев охарактеризовал российско-азербайджанские отношения, как отношения стратегического партнерства.
Президент Азербайджана также указал на позитивную динамику в сфере экономики. "Товарооборот растет и в прошлом году, и в этом году. По нашим данным, (на период) до августа (рост составил) где-то более 20%", - сказал он. "Для нас Россия - важнейший партнер, друг, добрый сосед. Мы дорожим этими отношениями. Уверен, сегодняшняя дискуссия будет хорошим вкладом в дальнейшее укрепление наших связей", - заключил собеседник Путина.