Մենք որոշեցինք չսրել Ադրբեջանի հետ իրավիճակը․ Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի ղեկավար
Մեր մշակութային կենտրոնը Բաքվում փակվել է և մենք համաձայն չենք դրա հետ։ Այս մասին РБК-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է «Ռոսսոտրուդնիչեստվո»-ի ղեկավար Եվգենի Պրիմակովը։
«Ադրբեջանական կողմը հայտարարել է, որ մեր մշակութային կենտրոնը պետք է գրանցվի որպես տեղական իրավաբանական անձ, ինչպես նշված է դեռևս 90-ականներին կնքված միջկառավարական համաձայնագրում։ Տարիներ շարունակ մենք հարցրել ենք և՛ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությանը, և՛ արդարադատության նախարարությանը, թե ինչպես և ինչ ձևով պետք է դա արվի, բայց պատասխան չենք ստացել։ Եվ հիմա, ինչպես հասկանում ենք, տարբեր պատճառների և հանգամանքների համադրության պատճառով Ադրբեջանը հիշել է, որ մշակութային կենտրոնը, պարզվում է, որ գրանցված չէ։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցների այն անհեթեթ մեղադրանքները, թե սա լրտեսության բունկեր է, ես նույնիսկ լուրջ չեմ համարում։ Ավելին՝ ես շատ մեծ գայթակղություն ունեի դատական հայց ներկայացնելու այն լրատվամիջոցների դեմ, որոնք նման մեղադրանքներ են ներկայացրել։ Բայց մենք որոշեցինք ցուցաբերել իմաստություն և զսպվածություն՝ իրավիճակը չսրելու համար։ Ցավոք, դա շատ չէր օգնել։
Միաժամանակ, ես կցանկանայի ուշադրություն հրավիրել այն փաստի վրա, որ ադրբեջանական կողմը չի չեղարկել համաձայնագիրը: Այս մեխանիզմում պարզապես կա իրավական հիմք, որի մեջ կարելի է թերություններ գտնել և նրանք թերություններ են գտել: Ներկայումս մեր դեսպանատանը գործում է մշակութային բաժնում, Բաքվում չկա այսպես կոչված Ռուսական տուն, որտեղ մինչև վերջերս դեսպանատունը որոշ մշակութային միջոցառումներ է անցկացրել: Այժմ այս հարցում կան որոշակի դժվարություններ։
Ադրբեջանի ռուսական համայնքի ներկայացուցիչները մի քանի հայտարարություններ են արել, բայց ոչ թե Ռուսաստանի, այլ իրենց պետության՝ Ադրբեջանի աջակցության օգտին: Դիրքորոշումը հասկանալի է, քանի որ նրանք ունեն ադրբեջանական անձնագիր: Այնուամենայնիվ, ես կցանկանայի, որ մեր հայրենակիցները ավելի հստակորեն ցույց տան իրենց հայրենիքի նկատմամբ համակրանքը: Ես կարծում եմ, որ Ռուսաստանը արժանի է, որ մեր հայրենակիցները, պահպանելով հասկանալի հավատարմությունը սեփական պետությունների նկատմամբ, միևնույն է լավ վերաբերվեն Ռուսաստանին», - նշել է Պրիմակովը:
Պաշտոնական Բաքուն վերջերս չեղարկել է ռուս կատարողների համերգները և հայտարարել, որ, օրինակ, «Բաստան» չի հարստացնում ադրբեջանական մշակույթը։
«Առանց Ադրբեջանի ղեկավարության այս որոշման գաղափարը գնահատելու ես կհարցնեմ. արդյոք նրանք կարգելե՞ն ինչ-որ անարժեք և ավելորդ բան՝ ցանկանալով վնասել մեզ։ Եվ՛ ռուսական երաժշտությունը, և՛ ռուսական գրականությունը, նույնիսկ ամենացածր որակի, մեծ հետաքրքրությամբ լսվում և կարդացվում են ողջ մերձավոր արտասահմանում», - հավելել է Պրիմակովը։

Глава Россотрудничество: Мы решили не обострять ситуацию с Азербайджаном
Наш культурный центр в Баку был закрыт, и мы с этим не согласны. Об этом заявил глава Россотрудничества Евгений Примаков в интервью РБК.
«Азербайджанская сторона заявила, что наш культурный центр должен быть зарегистрирован в качестве местного юридического лица, как это обозначено в межправительственном соглашении, подписанном еще в 90-е годы. Мы многие годы запрашивали и МИД, и Минюст Азербайджана, как, по какой форме это должно быть сделано, но нам не отвечали. И сейчас, как мы понимаем, по совокупности разных причин и обстоятельств, Азербайджан вспомнил о том, что культурный центр, оказывается, не зарегистрирован.
Всякие глупые обвинения азербайджанских СМИ о том, что это логово шпионажа, я даже не рассматриваю. Более того, у меня было сильнейшее искушение подать иск против тех средств массовой информации, которые выдвигали подобные обвинения. Но мы решили проявить мудрость и сдержанность и не обострять ситуацию. К сожалению, это не очень помогло.
При этом обращу внимание, что соглашение азербайджанская сторона не денонсировала. Просто есть внутри этого механизма юридическая подоплека, к которой можно придраться, — к ней и придрались. Сейчас в составе нашего посольства действует отдел по культуре, так называемого Русского дома в Баку нет — какие-то культурные мероприятия до последнего времени проводились силами посольства. Сейчас с этим есть некоторые сложности.
Представители русской общины в Азербайджане сделали несколько заявлений, но в поддержку не России, а своего государства — Азербайджана. Позиция понятная, потому что паспорт у них азербайджанский. Тем не менее хотелось бы от наших соотечественников больше ярко проявляемой симпатии по отношению к матери Родине. Я считаю, что Россия заслуживает того, чтобы наши соотечественники при сохранении понятной лояльности к собственным государствам все-таки хорошо относились к России»,-  отметил Примаков.
Официальный Баку недавно отменил концерты российских исполнителей и заявил, что, например, Баста азербайджанскую культуру не обогащает.
«Не оценивая идеи, которая стояла за этим решением руководства Азербайджана, спрошу: стали бы они запрещать что-то никчемное и ненужное, желая нанести нам ущерб? И русскую музыку, и русскую литературу, даже самого низкого пошиба, слушают и читают на всем пространстве ближнего зарубежья с огромным интересом», - добавил Примаков.