Մեդվեդևը ժամանել է Թեհրան՝ Խամենեիի հրաժեշտի արարողությանը
Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի նախագահի տեղակալ Դմիտրի Մեդվեդևը ժամանել է Թեհրան՝ մասնակցելու Իրանի նախկին գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի հրաժեշտի արարողությանը։ Դրա մասին նա հայտնել է «Մաքս» մեսենջերում։
Հուղարկավորության միջոցառումներն անցկացվում են Իրանի մայրաքաղաքում և արդեն մեկնարկել են։ Դագաղը տեղադրվել է երկրի առաջին գերագույն առաջնորդ Ռուհոլլահ Խոմեյնիի դամբարանում։ Արարողությանը մասնակցում են կրոնական գործիչներ և օտարերկրյա պատվիրակություններ, որոնց թվում՝ ներկայացուցիչներ Ռուսաստանից։
Tasnim գործակալության տվյալներով՝ սգո միջոցառումներին մասնակցում են պատվիրակություններ շուրջ 100 երկրներից, դրանց թվում՝ պետությունների ութ ղեկավարներ և խորհրդարանների 12 խոսնակներ։
Խամենեիի հրաժեշտի արարողությունը Թեհրանում նախատեսված է մի քանի օր, որից հետո հուղարկավորությունը տեղի կունենա նրա ծննդավայրում՝ Մեշհեդում։

Медведев прибыл в Тегеран на церемонию прощания с Хаменеи
Заместитель председателя Совета безопасности России Дмитрий Медведев прибыл в Тегеран для участия в церемонии прощания с бывшим верховным лидером Ирана Али Хаменеи. Об этом он сообщил в мессенджере «Макс».
Похоронные мероприятия проходят в столице Ирана и уже начались. Гроб размещён в мавзолее Рухоллы Хомейни — первого верховного лидера страны. В церемонии участвуют религиозные деятели и иностранные делегации, в том числе представители из России.
По данным агентства Tasnim, в траурных мероприятиях принимают участие делегации примерно из 100 стран, включая восемь глав государств и 12 спикеров парламентов.
Церемония прощания с Хаменеи запланирована на несколько дней в Тегеране, после чего похороны пройдут в его родном городе Мешхед.