Մեդվեդևը շնորհավորել է Փաշինյանին ծննդյան օրվա առթիվ՝ վարչապետին հիշեցնելով Տրոցկու ուղու մասին
ՌԴ Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ծննդյան օրվա առթիվ գրառում կատարելով, ԵԱՏՄ-ին անդամակցության հարցով հանրաքվեի վերաբերյալ նրա գործողությունները համեմատել է խորհրդային քաղաքական գործիչ Լև Տրոցկու որոշումների հետ։
«Ընկեր Նիկոլը գնաց ընկեր Տրոցկու վտանգավոր արահետով։ Պատասխանելով այն կոչին, թե որ ինտեգրացիոն միավորմանը պետք է անդամակցի Հայաստանը (ԵԱՏՄ-ի՞ն, թե՞ ԵՄ-ին) հանրաքվե անցկացնելու վերաբերյալ, նա կիրառեց Լև Դավիդովիչի լեգենդար բանաձևը՝ «Ո՛չ պատերազմ, ո՛չ խաղաղություն, իսկ բանակը ցրել»»,- գրել է Մեդվեդևը «X» հարթակի իր էջում։
ՌԴ Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահը հիշեցրել է, որ նման բանաձևը հանգեցրել է նրան, որ երկիրը 1918 թվականին միևնույն է ստիպված է եղել կնքել Բրեստի հաշտության պայմանագիրը, սակայն «արդեն շատ ավելի վատ պայմաններով»։
«Դե, իսկ Տրոցկու ոլորապտույտ արահետը նրա համար ավարտվեց բավականին ողբերգական ձևով»,- նշել է նա։
Մեդվեդևն իր գրառումն ավարտել է Նիկոլ Փաշինյանին ուղղված շնորհավորանքով, ով երկուշաբթի՝ հունիսի 1-ին, նշում է ծննդյան օրը։

Медведев поздравил Пашиняна с днем рождения, напомнив премьеру о пути Троцкого
Зампред Совбеза РФ Дмитрий Медведев, опубликовав пост ко дню рождения премьера Армении Никола Пашиняна, сравнил его действия по референдуму о членстве в ЕАЭС с решениями советского политического деятеля Льва Троцкого.
«Тов. Никол пошел опасной тропинкой тов. Троцкого. Отвечая на призыв провести референдум о том, в каком интеграционном объединении состоять Армении (ЕАЭС или ЕС), он применил легендарную формулу Льва Давидовича «Ни войны, ни мира, а армию распустить», - написал Медведев в канале в «Макс».
Зампред Совбеза РФ напомнил, что подобная формула привела к тому, что стране все равно пришлось в 1918 году заключать Брестский мир, но «уже на худших условиях».
«Да и извилистая тропинка Троцкого закончилась для него весьма трагично», - отметил он.
Завершил свое сообщение Медведев поздравлением Николы Пашиняна, который в понедельник 1 июня отмечает день рождения.