Մակրոնն Իսրայելի իշխանություններին կոչ է արել «սահմանել իրենց նպատակը» Գազայի հատվածում պատերազմում
Գազայի հատվածում պատերազմը «հասել է մի կետի, որտեղ Իսրայելի իշխանությունները պետք է ավելի հստակ սահմանեն իրենց նպատակն ու ցանկալի արդյունքը»։ Այս մասին շաբաթ օրը՝ դեկտեմբերի 2-ին, հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը՝ Դուբայում ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության համաժողովի (COP28) շրջանակում կայացած մամուլի ասուլիսում, տեղեկացնում է DW-ն։
Մեկնաբանելով Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նաթանյահուի հայտարարած նպատակը՝ ամբողջությամբ ոչնչացնել պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ խմբավորումը, Մակրոնն ասել է.«Ի՞նչ է նշանամում ՀԱՄԱՍ-ի լիակատար ոչնչացումը, և որևէ մեկը հավատո՞ւմ է, որ դա հնարավոր է։  Եթե ​​այդպես է, ապա պատերազմը կձգվի տասը տարի»։
Այս ֆոնին, Ֆրանսիայի նախագահը կոչ է արել ավելի ինտենսիվ «ջանքեր ձեռնարկել Գազայի հատվածում երկարաժամկետ զինադադարի հասնելու համար»։
Նույն օրը՝ դեկտեմբերի 2-ին, Մակրոնը Դուբայից մեկնեց Դոհա՝ հանդիպելու պետության ղեկավար, Քաթարի էմիր Թամիմ բեն Համադ Ալ Թանիի հետ և նրա հետ քննարկելու Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև զինադադարի վերականգնման հետագա հնարավորությունները, ինչպես նաև՝  գրոհայինների մոտ մնացած պատանդների ազատումը. Սակայն մինչ Ֆրանսիայի նախագահը կժամաներ Քաթարի մայրաքաղաք, բանակցություններում Իսրայելի ներկայացուցիչներն արդեն լքել էին երկիրը։ Իսրայելի իշխանությունները հետ էին կանչել նրանց՝ համարելով, որ խորհրդակցությունները «փակուղի են մտել»։
Դեկտեմբերի 1-ի առավոտյան ՀԱՄԱՍ-ի և Իսրայելի միջև պատերազմում հրադադարը, որը տևեց ընդհանուր առմամբ 7 օր, դադարեց գործել։ Այս ընթացքում ահաբեկիչները ազատ են արձակել մի քանի տասնյակ պատանդների, որոնց գերել էին հոկտեմբերի 7-ին Իսրայելի վրա հարձակման ժամանակ, իսկ Իսրայելի իշխանությունները ազատ են արձակել մի շարք պաղեստինցի բանտարկյալների։

Макрон призвал власти Израиля «определить свою цель» в войне в секторе Газа
Война в секторе Газа «дошла до точки, в которой израильские власти должны точнее определить свою цель и желаемый результат». Такое заявление сделал в субботу, 2 декабря, президент Франции Эммануэль Макрон на пресс-конференции на полях Конференции ООН по вопросам изменения климата (COP28) в Дубае, сообщает DW.
Комментируя объявленную премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху цель полностью уничтожить палестинскую группировку ХАМАС, Макрон сказал: «Что такое полное уничтожение ХАМАС и верит ли кто-то, что оно возможно? Если да, то война продлится десять лет».
На этом фоне президент Франции призвал сделать более интенсивными «усилия по достижению долгосрочного перемирия» в секторе Газа.
В тот же день, 2 декабря, Макрон отправился из Дубая в Доху для встречи с главой государства - эмиром Катара Тамимом бен Хамадом Аль Тани - и обсуждения с ним дальнейших возможностей по возобновлению перемирия между Израилем и ХАМАС, а также освобождению заложников, остающихся во власти боевиков. Однако ко времени прибытия французского президента в столицу Катара ее уже покинули представители Израиля на переговорах. Израильские власти отозвали их, сочтя, что консультации «зашли в тупик».
Утром 1 декабря перестал действовать режим прекращения огня в войне между ХАМАС и Израилем, продлившийся в общей сложности 7 дней. За этот период террористы освободили несколько десятков заложников, захваченных ими при нападении на Израиль 7 октября, а израильские власти - ряд палестинских заключенных тюрем.