ՄԱԿ-ում հայտնել են, որ Գազայի հյուսիսում ընդամենը մեկ հիվանդանոց է աշխատում
Գազայի հատվածի հյուսիսային մասում եւ նրա մայրաքաղաքում բոլոր բուժհաստատությունները, բացի «Ալ-Ահլի» հիվանդանոցից, ստիպված են եղել դադարեցնել աշխատանքները վառելիքի եւ բժշկական նյութերի անբավարարության պատճառով։ Այս մասին տեղեկացրել է Հումանիտար հարցերի համակարգման վարչությունը։
«Ըստ առկա տվյալների՝ նոյեմբերի 13-ի դրությամբ բոլոր հիվանդանոցները Գազա քաղաքում եւ Գազայի հյուսիսում, բացի մեկից, չեն աշխատում էլեկտրաէներգիայի, բժշկական նյութերի, թթվածնի, սննդամթերքի եւ ջրի բացակայության պատճառով, ինչը խորանում է դրանց շուրջ ռմբակոծությունների եւ մարտական գործողությունների պատճառով»,- նշվել է  վարչության կայքում հրապարակված հայտարարությունում։
Վարչության տեղեկացմամբ՝ «Ալ-Ահլի» հիվանդանոցը Գազա քաղաքում «միակ բուժհաստատությունն է մնում, որը կարող է պացիենտներ ընդունել»։ Դրանում ավելի քան 500 մարդ կա։
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարգարեթ Հարիսը նոյեմբերի 10-ին տեղեկացրել էր, որ Գազայի հատվածում 36 հիվանդանոցներից 20-ն առայժմ չի գործում։

В ООН сообщили, что на севере Газы работает только одна больница
Все медицинские учреждения в северной части сектора Газа и его столице, кроме больницы «Аль-Ахли», были вынуждены прекратить работу на фоне нехватки топлива и медицинских материалов. Об этом сообщило Управление по координации гуманитарных вопросов (УКГВ).
«По имеющимся данным, по состоянию на 13 ноября все больницы в городе Газа и на севере Газы, за исключением одной, не работают из-за отсутствия электроэнергии, медицинских расходных материалов, кислорода, продуктов питания и воды, что усугубляется бомбардировками и боевыми действиями в их окрестностях», - говорится в заявлении, опубликованном на сайте управления.
По информации УКГВ, больница «Аль-Ахли» в городе Газа остается «единственным медицинским учреждением, способным принимать пациентов». В ней уже размещено более 500 человек.
Официальный представитель Всемирной организации здравоохранения Маргарет Харрис сообщила 10 ноября, что в секторе Газа 20 из 36 больниц пока не функционируют.