ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հեղինակությունը խարխլված է․ Գուտերեշ
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը Դոհայի ֆորումում ելույթի ժամանակ անդրադարձել է Գազայում տեղի ունեցող հումանիտար աղետին և միջազգային հանրության արձագանքին, հայտնում է Al Jazeera-ն։
Ըստ Գուտերեշի, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը կաթվածահար է աշխարհաքաղաքական տարաձայնությունների պատճառով, նրա հեղինակությունը խարխլված է Գազայում հրադադարի կոչով բանաձևի ընդունման ձախողման պատճառով:
Նա նաև հայտարարել է, որ լուրջ ջանքեր են անհրաժեշտ գլոբալ խնդիրները, ինչպիսին  Գազայում պատերազմն է, ավելի արդյունավետորեն լուծելու գործում համաշխարհային ինստիտուտների  ներգրավման ուղղությամբ։
«Մենք երբեք չենք տեսել այդքան քաղաքացիական զոհեր ՄԱԿ-ում իմ մանդատի այս կարճ ժամանակահատվածում: Իրավիճակն արագորեն վերածվում է աղետի՝ պոտենցիալ անդառնալի հետևանքներով  պաղեստինցիների և ամբողջ տարածաշրջանի խաղաղության և անվտանգության համար... Ես չեմ հրաժարվի Գազայում մարդասիրական հրադադարի հասնելու փորձերից»,- ասել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը:

Генсек ООН: Авторитет Совета Безопасности ООН подорван
В ходе выступления на форуме в Дохе генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш затронул гуманитарную катастрофу, разворачивающуюся в Газе, и реакцию международного сообщества, передает Al Jazeera.
По словам Гуттериша, Совет Безопасности ООН парализован геополитическими разногласиями, его авторитет подорван неспособностью принять резолюцию, призывающую к прекращению огня в Газе.
Он также заявил о необходимости серьезных усилий для того, чтобы привлечь глобальные институты к более эффективному решению глобальных проблем, таких как война в Газе.
«Мы никогда не видели такого количества жертв среди гражданского населения за столь короткий период действия моего мандата в ООН. Ситуация быстро перерастает в катастрофу с потенциально необратимыми последствиями для палестинцев в целом и мира и безопасности в регионе... Я не откажусь от попыток добиться гуманитарного прекращения огня в Газе», - сказал генсек ООН.