ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդը ընդունել է բանաձեւ, որը կոչ է անում ապահովել հումանիտար բեռների փոխադրումը Գազայի հատված
ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդը այսօր՝ դեկտեմբերի 23-ին, կոչ է արել ավելացնել հումանիտար օգնության ծավալը Գազայի հատվածի համար, տեղեկացրել է Reuters-ը։
ԱՄՆ վետոյի սպառնալիքի հաղթահարման պայքարի մի քանի օրերից հետո ՄԱԿ ԱԽ-ը ուրբաթ ընդունել է բանաձեւ, որով կոչ է արվում քայլեր ձեռնարկել Գազայի հատված «ընդլայնված հումանիտար օգնության անվտանգ, անխոչընդոտ առաքման եւ հրադադարի հաստատման համար»։
Բանաձեւը մեղմվել է նախորդ նախագծերի համեմատ, որոնք պատերազմն անհապաղ ավարտելու եւ օգնության հանդեպ Իսրայելի վերհսկողության թուլացման կոչ էին անում, ինչը թույլ տվեց քվեարկություն անցկացնել, եւ Իսրայելի գլխավոր դաշնակից ԱՄՆ-ն ձեռնպահ մնաց։
ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշը հայտնել է, որ այն, թե ինչպես է Իսրայելն իրականացնում իր գործողությունը, «հսկայական խոչընդոտներ է ստեղծում Գազայում հումանիտար օգնության բաշխման համար», որտեղ, ըստ ՄԱԿ տվյալների, օգնությունը կազմում է անհրաժեշտի ընդամենը 10 տոկոսը։
Իսրայելն իր հերթին պնդում է, որ պատերազմն սկսվելու պահից Գազա է մտել 5 405 բեռնատար պարենով, ջրով եւ դեղորայքով։

СБ ООН принял резолюцию, призывающую к обеспечению беспрепятственного гуманитарного доступа в сектор Газа
Совет Безопасности ООН сегодня, 23 декабря призвал увеличить объем гуманитарной помощи для сектора Газа, сообщает Reuters.
После нескольких дней борьбы за предотвращение угрозы  вето со стороны США, Совет Безопасности ООН в пятницу принял резолюцию, призывающую предпринять шаги для обеспечения «безопасного, беспрепятственного и расширенного гуманитарного доступа» в Газу и «условий для устойчивого прекращения» боевых действий.
Резолюция была смягчена по сравнению с предыдущими проектами, которые призывали к немедленному прекращению войны и ослаблению контроля Израиля над поставками помощи, что позволило провести голосование, при котором Соединенные Штаты, главный союзник Израиля, воздержались.
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш заявил, что то, как Израиль проводит свою операцию, «создает огромные препятствия для распределения гуманитарной помощи» в Газе, где, по данным ООН, помощь составляет лишь 10 процентов от необходимого.
В свою очередь Израиль утверждает, что с начала войны в Газу въехало 5 405 грузовиков с продовольствием, водой и медикаментами.