ԼՂ-ի շփման գծում հայերը բախվում են վիրավորվելու և գերեվարվելու ռիսկի՝ գյուղատնտեսական աշխատանքների կատարման ընթացքում. HRW-ի և Freedom House-ի հաշվետվությունները
Human Rights Watch և Freedom House իրավապաշտպան կազմակերպությունները հրապարակել են 2021 թվականի հաշվետվությունը Ադրբեջանի վերաբերյալ։
Human Rights Watch-ի 2021 թվականի հաշվետվությունում նշվում է, որ Արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո կողմերը մեծ մասամբ պահպանում են հրադադարի ռեժիմը, սակայն շփման գծում իրավիճակը շարունակում է փխրուն մնալ. ժամանակ առ ժամանակ կողմերի միջև զինված բախումներ են տեղի ունենում։
Հաշվետվության մեջ նշվում է, որ Ադրբեջանը վերականգնողական աշխատանքներ է սկսել Արցախյան երկրորդ պատերազմի հետևանքով իր վերահսկողության տակ անցած տարածքներում։ Միաժամանակ նշվում է, որ շփման գծում հայերը բախվում են վիրավորվելու և գերեվարվելու ռիսկի՝ գյուղատնտեսական աշխատանքների կատարման ընթացքում։
HRW-ն կարծիք է հայտնել, որ այդ ամենն անհրաժեշտ է դարձնում միջազգային մասնակցությունը Լեռնային Ղարաբաղի երկարաժամկետ կարգավիճակի որոշման հարցում։
Ընդգծվում է, որ 2021 թ-ի մարտին երկրի նախագահի ներման հրամանագրով բանտերից ազատ է արձակվել 40 ընդդիմադիր և կրոնական ակտիվիստ, լրագրող, իրավապաշտպան և անձինք, որոնց կալանքը կարող էր քաղաքական դրդապատճառ ունենալ։ Սակայն միաժամանակ դեռևս շատ են քաղաքացիները, որոնք դեռ բանտում են շինծու մեղադրանքներով՝ ընդդիմության և մյուս քննադատական ձայների ճնշման քաղաքականության պատճառով, որը վարում է կառավարությունը:
Freedom House իրավապաշտպան կազմակերպության հաշվետվությունում ազատությունների մակարդակը գնահատվում է մի քանի չափանիշներով՝ քաղաքական իրավունքներ և քաղաքացիական ազատություններ, համացանցի ազատություն, ժողովրդավարական կառավարման մակարդակ։ Առաջին չափանիշով Ադրբեջանը ներառված է անազատ երկրների ցանկում։
Երկրորդ բաժնում գնահատվում է համացանցի ազատությունն աշխարհի 70 երկրներում։ Այստեղ Ադրբեջանը նույնպես անազատ երկրների շարքում է։ Երրորդ հատվածում չափվում է ժողովրդավարական կառավարման մակարդակը Կենտրոնական Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի 29 երկրներում։ Ժողովրդավարության գնահատականը ներառում է ազգային կառավարման, ընտրական գործընթացի, անկախ մեդիայի, քաղաքացիական հասարակության, դատական համակարգի, ինչպես նաև կոռուպցիայի վարկանիշներ։
Երրորդ կետով Ադրբեջանն այն երկրների ցանկում է, որտեղ գործում է կոնսոլիդացված ավտորիտար ռեժիմ։ «Ադրբեջանում ավտորիտար ռեժիմ է, որը վերահսկում է միայն Ալիևների ընտանիքը, որոնք իշխանությունում են գրեթե երեք տասնամյակ։ Ժամանակ առ ժամանակ արևմտյան քննադատներին հանգստացնելու նպատակով գործողություններ ձեռնարկելով՝ կառավարությունը երբեք կառուցվածքային բարեփոխումներ չի անցկացրել: Ծայրահեղ սահմանափակ միջավայրը, որում աշխատում են անկախ լրատվամիջոցներն Ադրբեջանում, էլ ավելի ռեպրեսիվ է դարձել։ Մեդիայի մասին օրենքում արված փոփոխություններն իշխանությանը թույլ են տալիս հետապնդել սոցցանցերի օգտատերերին՝ համացանցում կարծիք արտահայտելու համար», - նշված է հաշվետվությունում։

Азербайджанские провокации делают необходимым международное участие в определении долгосрочного статуса Нагорного Карабаха: Отчеты HRW и Freedom House
Правозащитные организации Human Rights Watch и Freedom House опубликовали отчет по Азербайджану за 2021 год. В отчете Human Rights Watch за 2021 год отмечается, что после 44-дневной войны в Арцахе стороны в основном соблюдают режим прекращения огня, однако ситуация на линии соприкосновения продолжает оставаться хрупкой, время от времени между сторонами происходят вооруженные столкновения.
В отчете отмечается, что Азербайджан начал восстановительные работы на подконтрольных территориях, перешедших под его контроль вследствие второй арцахской войны. В то же время отмечается, что на линии соприкосновения армяне сталкиваются с риском ранения и взятия в плен в ходе выполнения сельскохозяйственных работ. HRW считает, что все это делает необходимым международное участие в определении долгосрочного статуса Нагорного Карабаха.
Подчеркивается, что в марте 2021 года указом президента страны из тюрем были освобождены 40 оппозиционных и религиозных активистов, журналистов, правозащитников и лиц, арест которых мог быть политически мотивирован. Однако еще много граждан все еще находятся в тюрьме по сфабрикованным обвинениям из-за политики давления оппозиции и других критических голосов, которую ведет правительство.
В отчете правозащитной организации Freedom House уровень свобод оценивается по нескольким критериям: политические права и гражданские свободы, свобода интернета, уровень демократического управления. По первому критерию Азербайджан включен в список несвободных стран. Во втором разделе оценивается свобода интернета в 70 странах мира. Здесь Азербайджан также входит в число несвободных стран.
В третьей части измеряется уровень демократического управления в 29 странах Центральной Европы и Центральной Азии. Оценка демократии включает в себя рейтинги Национального управления, избирательного процесса, независимых медиа, гражданского общества, судебной системы, а также коррупции. По третьему пункту Азербайджан входит в список стран, где действует консолидированный авторитарный режим. «В Азербайджане авторитарный режим, который контролирует только семья Алиевых почти три десятилетия. Правительство никогда не проводило структурных реформ. Внесенные поправки в закон о медиа позволяют властям преследовать пользователей соцсетей за выражение мнения в интернете», - говорится в отчете.