«Կրոկուսի» ահաբեկչության մեջ մեղադրվողներից երկուսը հրահանգներ են ստացել Թուրքիայից. «Իզվեստիա»
Երկու ահաբեկիչներ, որոնք մասնակցել են «Կրոկուս սիթի հոլի» ահաբեկչությանը, հավանաբար, հրահանգներ են ստացել, երբ մեկնել էին Թուրքիա, «Իզվեստիային» ասել է տեղեկացված աղբյուրը։ Ահաբեկչության մնացած մասնակիցներին գտել եւ հավաքագրել են արդեն Ռուսաստանի տարածքում, ավելացրել է նա։
Ահաբեկչությանը մասնակցելու համար ընտրվել են մարդիկ, որոնք ավելի վաղ արմատական իսլամի հանդեպ հակում ունենալու մեջ նշմարված չեն եղել, որպեսզի ռուսական հատուկ ծառայությունների համար ավելի դժվար լիներ կանխել գրոհը նախապատրաստման փուլում, ասել է «Իզվեստիայի» եւս մեկ զրուցակից, որը հակաահաբեկչական անվտանգության ոլորտի մասնագետ է։
«Նախնական տվյալները, որոնք ունի քննությունը, ցույց են տալիս, որ «Կրոկուսի» ահաբեկչության կատարողները ծանոթացել են մոտ 3-4 շաբաթ առաջ եւ մինչ այդ սոցցանցերում որեւէ վկայություն չեն թողել արմատական իսլամիստական խմբավորումների հետ իրենց կապերի մասին։ Հավանաբար, մենք գործ ունենք կատարողների պատահական ընտրության հետ, որոնք փողի կարիք են ունեցել»,- «Իզվեստիայի» հետ զրույցում ընդգծել է հակաահաբեկչական անվտանգության ոլորտի մասնագետը։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ հանցագործներից մեկը՝ Շամսիդին Ֆարիդունին, Ռուսաստան է եկել Թուրքիայից մարտի 4-ին։ Այս մասին նա տեղեկացրել է հարցաքննության ժամանակ։

Известия: Двое обвиняемых в теракте в «Крокусе» получали инструкции в Турции
Двое террористов, которые участвовали в нападении на «Крокус Сити Холл», вероятно, получили инструкции, когда ездили в Турцию, рассказал «Известиям» информированный источник. Остальных участников теракта нашли и завербовали уже на территории России, добавил он.
Для участия в теракте подбирались люди, которые ранее не были замечены в приверженности радикальному исламу, — чтобы российским спецслужбам было сложнее предотвратить атаку на стадии ее подготовки, сказал еще один собеседник «Известий», специалист в сфере антитеррористической безопасности.
«Предварительные данные, которые имеются у следствия, показывают, что исполнители теракта в «Крокусе» познакомились порядка 3–4 недель назад и до этого не оставляли в публичном пространстве, соцсетях, каких-либо свидетельств своих связей с радикальными исламистскими группировками. Вероятнее всего, мы имеем дело со случайным набором исполнителей, одержимых нехваткой денег и радикализированных их куратором», — подчеркнул в беседе с «Известиями» специалист в сфере антитеррористической безопасности.
Ранее стало известно, что один из преступников — Шамсидин Фаридуни — прибыл в Россию из Турции 4 марта. Об этом он сам сообщил во время допроса сразу после задержания.