Կոբախիձեն հնարավոր է համարել՝ երկրում ուկրաինական հատուկ ծառայությունների կողմից պետական հեղաշրջում նախապատրաստելը
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն հնարավոր է համարել, որ ուկրաինական հատուկ ծառայությունների կողմից երկիր պայթուցիկի ներմուծումը պետական հեղաշրջման նախապատրաստման մաս կարող է կազմել, հայտնում է «Նովոստի-Գրուզիա»-ն։
«Ինչ վերաբերում է երկրում ծավալվող ներքաղաքական իրադարձությունների, այդ թվում՝ հայտարարված «հեղաշրջման» հետ հնարավոր կապի հարցին, տեսնում եք, որ ընդդիմությունը բացարձակապես հուսահատված է, այն թուլացած է և սա է հիմնական պատճառը։ Նման պահերին ցանկացած սադրանք հնարավոր է», - ասել է Կոբախիձեն։
Նա ընդգծել է, որ այս հարցը հատուկ ուշադրություն է պահանջում և վստահություն է հայտնել, որ այն կհասցվի իր ավարտին։
«Ցանկացած նման փաստ պետք է ամբողջությամբ հետաքննվի և մենք պետք է պարզենք, թե ում է անհրաժեշտ մեր երկրում անկարգություններ բերելը», – ասել է վարչապետը:
Վրաստանի պետական ​​անվտանգության ծառայությունը (ՊԱԾ) ավելի վաղ հայտնել է Ուկրաինայի երկու քաղաքացիների ձերբակալման մասին, որոնց մոտ հայտնաբերվել է 2.4 կգ հզոր հեքսոգեն պայթուցիկ նյութ։
Գործակալության տվյալներով՝ պայթուցիկ նյութերը հայտնաբերվել են ուկրաինական համարանիշներով Mercedes-Benz բեռնատարում, որը սեպտեմբերի 10-ին հատել էր Սարփիի սահմանային անցակետը։ Նրանց տեղեկությունների համաձայն՝ թաքստոցներում թաքցված հեքսոգենը Ուկրաինայից Վրաստան է տեղափոխվել Ռումինիայով, Բուլղարիայով և Թուրքիայով։
Գերատեսչության վարկածով՝ Ուկրաինայի անվտանգության ծառայությունը (ՈՒԱԾ) պայթուցիկը տեղափոխում էր Թբիլիսի, թեև ձերբակալվածներից մեկը պնդում է, որ բեռը տանում էին Ռուսաստան՝ «Սարդոստայն» գործողությունը կրկնելու համար։ Վրացական կողմը մատնանշել է այդ իրադարձությունների հնարավոր կապը հոկտեմբերի 4-ի տեղական ընտրությունների հետ։ Ընդդիմության մի մասը բոյկոտում է քվեարկությունը և այդ օրը նախատեսում է մասշտաբային հանրահավաք անցկացնել Թբիլիսիում։

Премьер Грузии допустил возможность подготовки госпереворота в стране украинскими спецслужбами
Премьер Грузии Ираклий Кобахидзе допустил, что ввоз взрывчатки в страну украинскими спецслужбами является частью подготовки госпереворота, передает Новости-Грузия.
«Что касается возможной связи с теми внутриполитическими событиями, которые разворачиваются в стране, в том числе с анонсированным «свержением», вы видите, что оппозиция абсолютно в отчаянии, она ослаблена, и это главная причина. В такие моменты возможна любая провокация», – заявил Кобахидзе.
Он подчеркнул, что данный вопрос требует особого внимания, и выразил уверенность в том, что дело доведут до конца.
«Любой такой факт должен быть полностью расследован, и мы должны установить, кому понадобилось привносить в нашу страну беспорядки», – сказал премьер.
Служба государственной безопасности Грузии (СГБ) ранее  сообщила о задержании двух граждан Украины, у которых обнаружили 2,4 кг мощного взрывчатого вещества гексоген.
Как утверждает ведомство, взрывчатку нашли в грузовике марки «Mercedes-Benz» с украинскими номерами, который 10 сентября пересек пограничный пункт «Сарпи». По их информации, спрятанный в тайниках гексоген везли в Грузию из Украины через Румынию, Болгарию и Турцию.
По версии ведомства, СБУ переправляла взрывчатку в Тбилиси, хотя один из задержанных и утверждает, что груз везли в Россию для повторения операции «Паутина». Грузинская сторона указала на возможную связь этих событий с местными выборами 4 октября. Часть оппозиции бойкотирует голосование и в этот день планирует провести масштабный митинг в Тбилиси