Կաթոլիկներին թույլ չեն տվել մտնել Սուրբ Հարության տաճար
Ավագ հինգշաբթի կաթոլիկ կարդինալ Պիցաբալան պատարագ մատուցեց Երուսաղեմի Սուրբ Հարության դատարկ տաճարում: Հավատացյալներին թույլ չեն տվել մտնել՝ ռմբակոծության վտանգի պատճառով, հաղորդում է Euronews-ը:
Պատարագ առանց ծխականների. այսպես է Լատինական պատրիարք Պիերբատիստա Պիցաբալան նշել Ավագ հինգշաբթիի պատարագը Երուսաղեմում: Այս տարվա Ավագ շաբաթը դժվար էր Իսրայելի կաթոլիկ համայնքի համար. Իրանում շարունակվող պատերազմի պայմաններում արգելվում են մեծ հավաքույթները, իսկ սուրբ վայրերը, ներառյալ՝ Սուրբ Հարության տաճար, փակ են՝ ռմբակոծության վտանգի պատճառով:
Կարդինալ Պիերբատիստա Պիցաբալան պատարագին ժամանել է հոգևորականների փոքր խմբով:
Ավագ հինգշաբթի կարդինալ Պիցաբալան կարողացավ պատարագ մատուցել, թեև առանց հավատացյալների, սակայն անցյալ կիրակի՝ Ծաղկազարդին, ոստիկանությունը նրան թույլ չտվեց նույնիսկ մտնել եկեղեցի, մասնավորապես՝ անվտանգության նկատառումներից ելնելով: Երուսաղեմի Լատինական պատրիարքությունն այս քայլը անվանել է «անհամաչափ և կրոնական ազատության խախտում»: Մի քանի երկիր, որոնց թվում՝ Իտալիան, Ֆրանսիան և Լեհաստանը, աջակցություն են հայտնել Երուսաղեմի կաթոլիկներին։

В Храм Гроба Господня не пустили католиков
В Великий четверг католический кардинал Пиццабалла служил мессу в пустом Храме Гроба Господня в Иерусалиме. Верующих не пустили из-за риска обстрела, сообщает Euronews.
Месса без прихожан: так в Иерусалиме отслужил молебен Великого Четверга латинский патриарх Пьербаттиста Пиццабалла. Страстная неделя этого года тяжело далась католической общине Израиля: на фоне идущей в Иране войны в стране запрещены массовые собрания людей, а святыни, в том числе и Храм Гроба Господня, закрыты из-за риска обстрелов.
Кардинал Пьербаттиста Пиццабалла прибыл на богослужение в узком кругу клириков.
Если в Великий четверг кардинал Пиццабалла смог отслужить мессу, пусть и без верующих, то в минувшее воскресенье, называемое Вербным или Пальмовым, полиция не позволила ему даже войти в церковь - также из соображений безопасности. Шаг, который Латинский патриархат Иерусалима назвал «несоразмерным и нарушающим свободу вероисповедания». Поддержку католикам Иерусалима выразили некоторые страны мира, в том числе Италия, Франция и Польша.